Ön járt itt? Mikor? Csöngetett? Akkor biztosan nem működött a csengő. A kastélyszálló gondnokságán egy rendőrségi kihallgatótiszt rutinjával kérdeznek vissza, válaszolnak a kastély és kilátó lezárását firtató kérdésekre. Pontosabban csak a kastélyról esik szó, mert a térképen jelzett kilátót lakonikus tömörséggel nem létezőnek titulálják. Majd rövid lecke következik: „Uram, ha egy befektető megvesz egy területet, pénzt költ rá, megmenti a pusztulástól, ugyan ki tiltja meg neki, hogy azt csináljon vele, amit jónak lát.” El kell ismernem, Magyarországon manapság senki.
A Lászlótanya nem csupán egy terület, hanem az ország legészakibb lakott pontja, a méltán közkedvelt kék túra kiemelt fontosságú helyszíne, Borsod-Abaúj-Zemlén megye idegenforgalmi nevezetessége. A lezárás ráadásul egy aszfaltutat is érint, mely a Füzérhez tartozó Oláh-rétre vezet(ett).
A község polgármestere megérti a vállalkozót, bár tudomása szerint csak az építkezési munkák idejére szüneteltetik az átjárást. Erről azonban a gondnokságon nem tudnak, mert a felújítás évekkel ezelőtt befejeződött.
A nyolcvanas években SZOT-üdülőként működtetett kastélyt 1996-ban privatizálta az állam. A terület rendezése és az épület felújítása után a gondnokság illetékese szerint a turisták még évekig látogathatták a kilátót, vagy ahogy fogalmazott a „kastély környékét”. – A kirándulók azonban szemétdombbá változtatták a Lászlótanyát, ezért döntöttek a lezárás mellett – szól az érvelés.
A tisztaságra kényesen ügyelő vállalkozó kilétét nem sikerült kideríteni, mert, mint a kérdésemre elmondták, érzésük szerint ez nem publikus információ, majd hozzátették, hogy az üdülő tisztességes pénzből épült, tisztességes munkával. Ezt ugyan nem vitatta senki, de jó, ha tudjuk. A polgármester szintén nem kívánta megnevezni a rejtélyes vállalatot. A faluban is csak pletykák keringenek a kastély körül, külföldieket, hazai politikusokat egyaránt emlegetnek. A bejutáshoz egyszerű módszert ajánlanak: „Tessék csak nyugodtan bemászni, nem bántanak azok a kutyák senkit sem!”
Az évenkénti több ezer látogatónak azonban nehezen tanácsolható ez a módszer. A turistautat fenntartó Magyar Természetbarát Szövetség is jobbnak látta az országos kék túra útvonalát némileg módosítani, így az ma diszkréten elkerüli a Lászlótanyát. A kék túra kiindulási pontját szimbolizáló oszlopot pedig áthelyezték Hollóházára. A két évvel ezelőtti átadáshoz a rejtélyes vállalkozó anyagilag is hozzájárult, de kilétét még a szövetségben sem tudták megmondani.
A szövetségben elmondták, az eset nem egyedi. A frissen erdőtulajdonssá vált vállalkozók közül nem kevesen egyszerűen megtagadják az áthaladást a területükön, holott erre a kijelölt turistautakon elvileg mindenkinek joga lenne. Előfordult, hogy kutyákkal kergették el a kirándulókat.

"A hétszentségit neki!" – Kocsis Máté nem hagyta szó nélkül Tseber Roland fenyegetőzését