Szolgálatban a teleházak

Egyre jelentősebb szerep jut az információs társadalom fejlesztésében a vidéki kistelepüléseken található teleházaknak. Ennek megfelelően felmerült az az igény, hogy a közigazgatási reformot a teleházak adottságainak és lehetőségeinek figyelembevételével hajtsák végre Magyarországon.

2003. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz éve hozták létre civil kezdeményezésre az első teleházat Csákberényben, abból a megfontolásból, hogy a lakosság számára biztosítsanak egy közösségi információs központot. Jelenleg ötszáz kistelepülésen működik teleház, ahhoz azonban, hogy az információs központ és a közösségi internethasználat minden magyar lakos számára elérhetővé váljon, legalább 2500-ra kellene számukat növelni. Gáspár Mátyás, a Magyar Teleház Szövetség elnöke lapunknak elmondta: az országban valamennyi háztartást nem lehet számítógéppel, s ezzel együtt internettel ellátni, ennélfogva az információs társadalom sikere azon is múlik, hogy a teleházakkal kapcsolatos közvetítő misszió milyen hatékonysággal működik.

Az információs központok létesítése és fenntartása túlmutat azon, hogy hány számítógépet helyeznek el egy adott intézményben: a teleházmozgalom abban nyújt segítséget, hogy az embereket megtanítsák a modern számítástechnikai eszközök használatára, s valamennyi korosztály számára felkeltsék az érdeklődést. A legnagyobb probléma Magyarországon Gáspár Mátyás véleménye szerint, hogy a lakosság egy része egyáltalán nincs tisztában a modern információs technológiák előnyeivel, nem tudják miként lehet hasznosítani saját céljaikra az internetet, ezért elmarad az érdeklődés. A teleházprogramot szervező civil szervezetek számára a legfontosabb szempont, hogy az ország legeldugottabb településén élő embereknek is biztosítsák az egyenlő feltételeket.
A teleházakban található számítástechnikai eszközök hetven százaléka a civil szervezetek tulajdonát képezik, az információs központoknak pedig általában önkormányzatok, illetve iskolák biztosítják a helyiséget. A teleházak által nyújtott szolgáltatásokat leginkább a gyerekek és a fiatalok veszik igénybe – mondja Gáspár Mátyás. Egyre több vállalkozó keresi fel ugyanakkor a központokat, elsősorban olyanok, akiknek a napi munkavégzésükhöz nem szükséges az otthoni számítógépes infrastruktúra, ám ügyeik intézésénél – például pályázatok elkészítésekor, illetve benyújtásakor – elengedhetetlen a modern technika használata. A kistelepüléseken a rendszeres teleházhasználók közé tartoznak a pedagógusok, az orvosok, az óvónők, illetve a nyugdíjasok, akik számára a szociális ügyek elintézésében nyújtanak segítséget a központok. A teleházmozgalom kezdete óta jelentős anyagi segítséget kapnak elsősorban pályázat útján az állami szervektől, minisztériumoktól, ez a program túlnyúlik a választási ciklusokon – vélekedik Gáspár Mátyás. A költségvetési szervezetek, önkormányzatok már a kezdetkor felismerték a teleházakban rejlő lehetőségeket. Az Orbán-kormány alatt megduplázódott az országban működő teleházak száma, jelenleg a legfontosabb cél – újabb információs központok létrehozatala mellett – a széles sávú internetelérés biztosítása.

Az ország ezer településén nem működik hivatal, ezért célszerű lenne a közigazgatási reformot összhangba hozni a teleházprogrammal – mondja Gáspár Mátyás. Az információs központok révén ugyanis egyszerűbbé, olcsóbbá és kényelmesebbé tehető az ügyintézés a kistelepülések lakói számára. Az ország területén egyre több hivatal tartana igényt erre a szolgáltatásra, de ez a rendszer intézményes formában egyelőre nem működik.

Előnyben a főváros és a központi régió
A lakosság számarányát alapul véve legtöbben a fővárosban, illetve a központi régióban használják az internetet. A központi régióban a háztartások egyharmadát érinti valamilyen szinten – biztosított az otthoni elérhetőség, illetve közösségi hozzáférés –, a dunántúli családok közül minden negyedik kerül kapcsolatba a világhálóval, míg Magyarország keleti részén a Hírközlési Felügyelet adatai szerint az érintettek és az internetes háztartások aránya nem éri el a húsz százalékot. A Teleszkóp Kommunikációs és Informatikai Tanácsadó Központ felmérése szerint a fővárosban a megkérdezettek 34 százaléka, a megyeszékhelyeken és a megyei jogú városokban 20 százaléka használja rendszeresen az internetet. A kisebb városokban és a nagyközségekben az emberek 13 százaléka kerül kapcsolatba rendszeresen a világhálóval, a kisközségekben ez az érték 10 százalék. Magyarországon a községekben a lakosság 82 százaléka egyáltalán nem használja a világhálót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.