Optimizmus, határtalan bizalom jellemezte a múlt hét tőzsdei kereskedését a magyar piacon. A BUX kisebb hezitálásoktól és korrekcióktól eltekintve tartós növekedést mutatott fel. A hétfői, egy százalék körüli növekedést kedden az előző napihoz hasonló szintű gyengülés követte, a szerdai nap azonban kiemelkedő, 2,15 százalékos emelkedést hozott a magyar tőzsdemutatónak, a hét második fele viszont a befektetők haszonrealizálásaival telt.
Drágulás – eladás
Már a hét első napján jól látszódott, hogy ha és amennyiben negatív hírek nem jelennek meg a tőzsdéken, akkor a hét jelentős árfolyam-növekedéssel zárulhat. Ezt támasztotta alá az is, hogy a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84,59 pontos emelkedéssel 9145,07 ponton zárt hétfőn – ezen a szinten az árfolyammutató utoljára 2000 közepén volt. A forgalom ugyan csupán 6,93 milliárd forint lett, de ezt az elemzők a zárva tartó amerikai értékpiacokkal és a tengerentúli ünneppel magyarázták. A BUX-ra a vezető részvények és azok közül is a történelmi csúcsra emelkedő OTP-papírok hatottak a legerősebben. A banki részvények 0,56 százalékkal 2690 forintra ugrottak. Jól szerepelt még a Matáv, a Mol és a Richter is 2,15 százalékkal drágult. A kis kapitalizációjú papírok közül hétfőn a Globus vitte el a nyertesnek járó pálmát. A konzervipari cég részvényei 4,04 százalékkal erősödtek, a Globust a lengyelországi fagyasztott termékeket gyártó üzemek megvásárlása erősítette.
Enyhe korrekció rázta meg a BUX-ot a keddi napon. Az elemzők elmondták, hogy a hétfői növekedés és történelmi magasságok elérését követve több papír esetében beindultak a programozott eladások. Az értékesítéseket mi sem mutatta jobban, hogy több tőzsdén forgó cég menedzsere is úgy döntött, hogy csökkeni portfóliójában szereplő saját vállalati részvényeit. A csúcson vagy a csúcs közelében eladó igazgatók vélhetőleg ismerték André Kosztolányi azon mondását, hogy „emelkedéskor kell eladni, meg gyengüléskor venni kell a tőzsdén”. Hogy a tőzsdeguru vagy más korábbi elhatározások miatt adtak eladási megbízást többen – nem lehet tudni, az azonban biztos, hogy kedden megremegett a „háziaszszonyok” (tömegekkel együtt haladó, irányítható befektetők) keze is. A tőzsde szempontjából a spekulánsok „gyöngyszeme” az a befektetői réteg, amelyik mindig az eseményekkel késésben van, nem ismeri a bennfentes híreket, így nem határozza meg az árfolyamok irányát. Ezek a befektetők valójában a tömegekkel együtt haladnak, és nyerészkedni próbálnak. Így történt ez kedden is, amikor minden „háziasszony” arra várt, hogy az amerikai tőzsdék beesnek, de ez a jóslat nem vált be, a Wall Street jelentős növekedést produkált. Negatív befolyást gyakorolt még a magyar GDP-adat is a BUX-ra, amely 1,08 százalékkal gyengült. Sokan azt gondolták, megvolt a csúcs, jöhet a gyengülés, és eladtak. Szerdán rájöttek a keddi eladók, hogy kár volt, a BUX megismételte, sőt felülírta hétfői növekedését, és 2000 májusában mért szintjére nőtt. Kedden 11,24 milliárd forintos forgalom mellett zajlott a kereskedés, akkor a vezető részvények árfolyamai hűen tükrözték a BUX elmozdulását. A blue chipek kivétel nélkül beesést jeleztek, a nap egyik nagy vesztese az OTP lett 2,38 százalékos csökkenésével.
Jönnek a vevők a BÉT-re
A kedden csőbe húzott befektetők szerdán – látva az amerikai makroadatokat, valamint azt, hogy a tengerentúlon tartósnak mutatkozik a növekedési trend, újból „megrohanták” a BÉT parkettjét. A hét közepén 10,32 milliárd forintos forgalom mellett zajlott az üzletmenet. A BUX 2,15 százalékkal ugrott hároméves csúcsára, a nagyobb forgalmú papírok és a BUX-ra nagyobb hatással bírók egytől egyig drágultak. A Richter 21 200 forinton zárt, ezen a szinten utoljára az 1998-as választásokat követve, az orosz válság előtt volt a gyógyszergyártó cég papírjának ára. A Richterről és árfolyamának növekedéséről elemzők elmondták, hogy a magyar gyógyszergyártó szektor legnagyobb cége soha nem látott ütemben növekszik, s az elemzések azt mutatják, hogy a Richter kurzusa akár a 25 ezer forintos szintre is emelkedhet, bár akkor már némileg túlértékelt lehet. A tőzsde túl hirtelen növekedéséről a szakértők azt nyilatkozták, a piac már megérett egy „felülvizsgálásra”, több papír nem a megfelelő áron mozgott, itt rámutattak a szerdán még igen visszafogottan mozgó Molra, amelynek ára a hét közepén még nem követte teljes egészében az eseményeket. Pénteken már látni lehetett, hogy az olajipari papírok is „felvették a kesztyűt”.
Ahogyan azt várni lehetett, a befektetők „meghimbálták” a piacot, a hétfői fel, majd a keddi le és a szerdai fel után csütörtökön újból korrekció és kivárás hangulata uralta a magyar parkettet. A „többség” egy újabb kitörésre várt – ez meg is érkezett pénteken a Mol személyében –, és némileg hasznot is realizált. A forgalom 12 milliárd forintra nőtt, ez jelezte a legjobban, hogy a kiváró és eladói oldalra felsorakozó „háziasszonyok” papírjait az okosabbak és dörzsöltebbek megvásárolták.
Elrajtolt a Mol is
Jelentős forgalomnövekedés mellett zajlott le a csütörtöki magyar tőzsdei kereskedés, a részvények ára vegyesen alakult, a blue chipek is megosztottan viselkedtek, a Mol és az OTP ára gyengült, míg a Matáv és a Richter kurzusa nőtt. A Richter újabb rekordot döntött meg 21 495 forintos záróárával. A magáról kedvező adatokat szolgáltató BorsodChem kurzusába újból visszatérni látszott az élet, mintha megint megjelent volna az a vevő, aki korábban vette a vegyipari cég részvényeit. A BC közölte csütörtökön, hogy a következő három év során 80-90 milliárd forintnyi beruházást hajt végre. A vegyipari cég elsősorban a vállalat ciklikus jellegét akarja kivédeni azzal, hogy a PVC mellett MDI- és TDI-termékek gyártását erősíti.
A hét utolsó kereskedési napja nem a várt növekedéssel zárult, de azért a befektetőknek nem kellett elkeseredniük, hiszen a BUX csupán fél százalék körüli gyengülést jelzett, a forgalom viszont megtartotta a korábbi napokban elért 10 milliárd forintos átlagát. A nap meglepetése a Mol lett. Az olajipari cég részvényei négyéves csúcsukra emelkedtek azzal, hogy 6030 forinton zártak. Az elemzők rámutattak, hogy a Mol alulértékelt volt, a privatizációs tervek ellenére a cég részvényei sokáig nem követték a többi blue chip által elindított növekedési trendet. A pénteki napon a Mol a többi részvényt utolérte, sőt némely esetben le is körözte.
Magyar Péter tanácsadója szerint százezrek halála, városok szétlövése egyfajta megtisztulás