Szeptemberben adták ki az „50 év a honvédelem és a kultúra szolgálatában” című kiadványt, amely sorra veszi az országban működő csaknem félszáz helyőrségi klubot. Juhász Ferenc miniszter köszöntőjében kijelentette: „Az elmúlt években szükségessé vált, hogy a klubok ne csupán szabadidős programokat szervezzenek, hanem váljanak a korszerű információs és szolgáltató szervezetek hálózatává. Az intézményeknek fontos szerepük van a honvédség és a társadalom legszélesebb rétegei közti párbeszédben, a hagyományőrzésben, az oktatásban, képzésben és továbbképzésben, a hivatásos és szerződéses katonákkal történő intézményes foglalkozásban.”
Villámcsapásként érte a hír három hónappal később a klubvezetőket, hogy jövő év februárjától jelentősen csökkentik a tiszti klubok számát azokban a városokban is, ahol még működnek katonai alakulatok. Úgy értesültünk, egyes szocialista vezetésű városokban, például Pécsett, Nyíregyházán, Szombathelyen és Kiskunfélegyházán a felszámolás után ingyen városi tulajdonba adják az ingatlanokat. Azt viszont nem tudni, hogy ezután e települések átveszik-e az üzemeltetést, vagy továbbértékesítik az értékes klubokat. A klubok ma a HM Honvéd Kulturális Szolgáltató Kht. gondozásában működnek. Bár méretükben különböznek, legtöbbször a belvárosban helyezkednek el. Pécsett például a sétálóutcában található a több száz négyzetméteres ingatlan, amelynek az értéke százmilliós nagyságrendű.
– A honvédelmi tárca terve komoly jogi aggályokat is felvet a spekulációk mellett, emiatt pedig a bizottság elé visszük az ügyet – mondta Körömi Attila, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának fideszes tagja. Bármelyik önkormányzat örül egy ölébe hullott belvárosi ingatlannak. Vargáné Farkas Mária, a kiskunfélegyházi klub vezetője lapunknak megerősítette, hozzájuk is eljutott a hír, ám őket hivatalosan még senki nem tájékoztatta, ezt a jövő hétre várják. A nyíregyházi, pécsi és a szombathelyi klubok vezetőit nem tudtuk elérni, de információink szerint ők is a jövő hét elején kapják meg a hivatalos értesítéseket a leépítésről.
Matyuc Péter, a HM kommunikációs főigazgatója cáfolta, hogy a klubokat átadnák az önkormányzatoknak. Mint elmondta: egy törvénymódosítást követően az ÁPV Rt. helyett a honvédelmi tárca értékesíti majd az ingatlanokat. Ahol nincs helyőrség, ott azonnal eladják a klubokat, ahonnan kivonják a katonákat, ott a kivonulást követően értékesítik ezeket. A szóvivő megjegyezte: a katonák körében folytatott felmérés alapján megállapítható, hogy ezeknek a kluboknak a nagy része már nem elsősorban honvédségi célokat szolgál, de forrásokat von el a minisztériumtól.
***
MDF: erőltetett a haderőreform.
Az erőltetett átalakítás végeredménye egy olyan haderő lett, amely nem képes megfelelni alkotmányos kötelességének, vagyis a haza védelmének – jelentette ki Karsai Péter, a parlament honvédelmi bizottságának MDF-es tagja tegnapi sajtótájékoztatóján, amelyet Herényi Károly frakcióvezetővel tartott. A párt szerint elfogadhatatlan, hogy a haderő átalakítását követően a harcoló egységek száma legfeljebb ötezer fő lesz. Az MDF úgy véli, tovább csökkentheti ezt a létszámot, hogy 1000-1200 fő teljesít külföldön szolgálatot, és így csak a békefenntartói feladatoknak tudunk megfelelni.

Egy milliárdos fegyverkereskedő, egy volt vezérkari főnök és az ukrán kémbotrány