Privatizációs bazár a vásárcégnél

Lapunk információi szerint a Hungexpo vásárcég által október közepén kiírt „pályázati felhívás” célja csupán a törvényesség látszatának megőrzése volt. A potenciális vevő, a londoni Expomedia Group kiléte ugyanis már hónapok óta eldöntött tény. Ráadásul a vevőként kijelölt londoni cég – jóllehet ez pályázati feltétel – nem is tekinthető tőkeerősnek, hiszen tavaly 1,7 milliárd forintnyi árbevétel mellett 4,68 millió euró (1,17 milliárd forint) veszteséget könyvelt el. Az Expomedia 2002 végén 16 millió euró (4 milliárd forint) éven túli hitellel rendelkezett, amely forgalmának több mint kétszerese, szabad pénzeszközei pedig a félmillió eurót sem érték el.

2003. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hungexpo Vásár és Reklám Rt. a pályázati felhívás szerint a Budapesti Vásárközpont fejlesztésére olyan szakmai befektetőt keres, aki megfelelő tőkét hozva megteremti a fejlesztés finanszírozásának feltételeit, aki nemzetközi kapcsolatai révén jelentősen bővíti a vállalat kiállításait, emeli az ingatlanvagyon kihasználtságát, és ellátja a vásárok üzemeltetési feladatait is. A pályázati felhívást ezúttal magyar nyelven tették közzé október 17-én a Népszabadságban, olyan apró betűkkel, hogy a HVG újságírója sem állta meg szó nélkül, hogy nagyítóval kellett kibetűznie a részvétel feltételeit, és így kellett rájönnie, hogy az lényegét tekintve privatizációs tenderre hív fel. (HVG, 2003. október 25.)
A Hungexpo Rt. a november 17-én lejárt jelentkezési határidőig olyan társaságok jelentkezését várta, amelyek legalább 2,5 milliárd forintos tőkeerővel rendelkeznek, és referenciákkal bírnak kiállítások és rendezvényszervezések terén szerzett tapasztalatokról.
*
Feltétel, hogy elfogadja a Hungexpo stratégiai céljait, és vállalja, hogy a cég kiállítás-, vásár- és rendezvényszervezési tevékenységet folytató rt.-jében tőkeemelés útján 51 százalékos részvénytulajdont szerez. A Hungexpo jegyzett tőkéje 3,1 milliárd forint, a cég 82 százaléka állami, 18 százaléka önkormányzati tulajdonban van. Az állami többségi tulajdonost az ÁPV Rt. képviseli a vásárcégben, amely az idei év első öt hónapja alatt 3,3 milliárd forintos árbevétel mellett 1,1 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el 226 fő alkalmazottal.
A Hungexpo Rt. vezetése nyáron fogadta el fejlesztési stratégiáját, s ez alapján írta ki októberben a pályázatot a tőkeemeléses privatizációra. A stratégia szerint a Hungexpo Rt.-ből egy 82 százalékban állami tulajdonban maradó ingatlanhasznosító és fejlesztő céget hoznak létre, valamint egy kiállításokat, rendezvényeket szervező és üzemeltető vállalatot, amelynek többségi tulajdonjogát privatizálják. Utóbbi cég a tervek szerint hosszú távra bérli a Hungexpo ingatlanjait. Tízmilliárd forintból nyolc év alatt valósulna meg az ingatlanfejlesztés. Ennek finanszírozását a vásárszervező cég új többségi tulajdonosától várják. „Az első feladat egy 10 ezer négyzetméteres többfunkciós rendezvénycsarnok felépítése lesz, amely elsősorban konferenciák, kongresszusok, kulturális rendezvények befogadására alkalmas” – áll a tervben. Cél, hogy nyolc év múlva a Hungexpo 30 ezer négyzetméter fedett kiállítási területtel rendelkezzen. Eközben a központ 38 hektáros ingatlanegyütteséből 8,5 hektárt „szabadítanak fel”, amit szállodai és kereskedelmi célra értékesítenek.
A pályázati csomagot összesen hatan vásárolták meg, köztük egy magyar cég. Úgy tudjuk: a pályázatok benyújtására megszabott november 17-i határidőt gyanús módon három nappal meghosszabbították, és az utolsó pillanatban „tenderbe lépett” a szocialista holdudvarhoz tartozó Wallis Rt. is. Információink szerint mégsem a Wallis kedvéért zsírozták le a tendert, csupán a verseny eljátszása érdekében osztottak rá epizódszerepet. Az „álverseny” nyertese információink szerint a londoni székhelyű Expocetres csoporthoz tartozó, elsősorban Kelet-Európában terjeszkedő Expomedia Group lesz. Honlapjuk szerint a társaság első magyarországi üzlete a Budapest Sportarénával (BS) kötött megállapodás, amely szerint a csoporthoz tartozó CEE Exhibition Ltd. jogosult a nem sportcélú rendezvények megszervezésére. A HVG szerint a BS sajtófőnöke cáfolta a cég rendezvényszervező jogának kizárólagosságát, ám Barabás János, a Hungexpo vezérigazgatója elmondta: ő úgy tudja, az Expomédia Groupnak 2003–2004-re mintegy 6-7 ezer négyzetméternyi kiállításra van szerződéses joga. A politikai kapcsolatait a KISZ KB-ban, majd MSZMP KB-ban szerző Barabás fontosnak tartotta leszögezni azt is, hogy „ez korántsem jelenti azt, hogy előnyt élveznének a HVR (Hungexpo Rt.) részleges vagy teljes privatizációjára kiírandó pályázaton” (HVG, 2003. március 22.).
Barabás Jánossal, úgy tűnik, kibabrált a tudatalatti énje. Információink szerint ugyanis az Expomedia Group testére szabták a „befektetőkereső” pályázatukat. Állítólag ez már köztudomású tény, és van olyan komoly külföldi vásárszervező cég, amelyik a lezsírozott privatizációról terjedő hírek miatt nem pályázott.
Roger Shashoua az Expocenters elnökeként már 2000 októberében kifejtette véleményét egy magyar lapnak a vásárvárossal kapcsolatos terveiről. Eszerint „a kőbányai vásárváros felépített állapotban a mainál sokkal jobb lehetőségeket ígér majd különböző rendezvények számára. Tízezer négyzetméter alapterületen 800 vendéget lesz képes fogadni, szükség esetén pedig kapacitása akár 6 ezer látogatóra is bővíthető” (Világgazdaság, 2000. október 17.). És mint azt korábban említettük, minő véletlen, a Hungexpo stratégiai tervei szerint is „első feladat egy 10 ezer négyzetméteres, többfunkciós rendezvénycsarnok felépítése”. Az Expocentres Eastern Europe Ltd.-nek egyébként a kelet-európai projektjei finanszírozása végett sem kellett messzire mennie. Az interneten kutakodva érdekes közleményt találtunk. Eszerint „az ABN AMRO Capital Hungary Kft. 10,8 millió euró (vagyis mai áron számolva körülbelül 3 milliárd forint) összeggel vett részt az Eurocentres Eastern Europe Ltd.-ben, az Expocentres csoport tagvállalataiban végrehajtott 18 millió euró összegű tőkeemelésben. A befektetés célja a társaság közép- és kelet-európai terjeszkedésének felgyorsítása”. A korszerű kiállítási csarnokok kivitelezésével és szakkiállítások szervezésével foglalkozó Expocentres csoportot Roger Shashoua, a londoni tőzsdén jegyzett, kiállítások szervezésével foglalkozó ITE csoport alapítója hozta létre. Az EEE projektjei közé tartozik az újonnan épült Varsói Nemzetközi Kiállítási Központ és a Katowicei Nemzetközi Vásár.
A legérdekesebb információ így hangzik: „Az Expocentres csoport hasonló beruházásokat készít elő Prágában és Budapesten. A budapesti kiállítási csarnok helyszínéül szolgáló terület megvásárlása és az építési engedély beszerzése folyamatban van.” Vagyis a Hungexpo pályázatát lebonyolítók csupán a tiszta tenderben naivan hívő pályázók idejét és pénzét fecsérlik a Wallis Rt. asszisztálásával és az ÁPV Rt. szemhunyásával egy „settenkedő privatizáció” keretében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.