A tajvani Kennedy

Szentesi Zöldi László
2004. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fiatalos, világszerte népszerű, elkötelezett reformpolitikus – az újraválasztott tajvani államfő, Csen Suj-pien sok tekintetben az egykori amerikai elnököt, John F. Kennedyt idézi. Abban is hasonlítanak egymásra, hogy politikai pályafutásuk kis híján egyaránt tragédiába torkollott – amíg azonban Kennedy számára végzetesnek bizonyult a dallasi utazás, Csen túlélte az ellene elkövetett merényletet.
És ha már szerencsésen túlélte, meg is nyerte. Igaz, kis különbséggel, és ahogyan az ilyenkor lenni szokott, politikai ellenfelei máris kifogásolják a választás körülményeit. Tajvan számára azért volt sorsdöntő a mostani elnökválasztás, mert Csen Suj-pien minden elődjénél messzebbre haladt alkotmányozási kérdésekben. Az 53 éves elnök voltaképpen nem tesz mást, mint ami helyzetéből és jogköréből fakad: a tajvani emberek, a szigetországban élők akaratának kinyilvánításával igyekszik feloldani a fél évszázada fennálló ellentmondásokat. Peking gyanúja szerint mindez elvezethet a teljes függetlenséghez, pedig Csen elnök többször leszögezte, hogy a tajvaniak mindössze élni akarnak a szuverenitásuk nyújtotta lehetőségekkel. Nem olyan régen még Tajvanban sem fogadták kitörő örömmel a jelenlegi elnök reformelképzeléseit. Miután Csen Suj-pien fiatal ügyvédként ellenezte a monolitikus állam koncepcióját, meggyűlt a baja a hatalmon lévőkkel. Politikai karrierjét az sem törte derékba, amikor 1986-ban nyolc hónap börtönre ítélték rágalmazásért. Csatlakozott a Demokratikus Haladás Pártjához, majd Tajpej főpolgármestere lett. Vezetése alatt a tajvani főváros látványos gazdasági eredményeket ért el, számos új beruházás és nagyszabású építkezés, kulturális felvirágzás jelezte, hogy Csennek határozott politikai elképzelései vannak. Ezután elfogadta a Demokratikus Haladás Pártja jelölését, és 2000-ben megnyerte az elnökválasztást. Miután pártja a 2001-es törvényhozási választásokon is az élen végzett, vége szakadt a Kuomintang mintegy ötvenéves egyeduralmának. Csen mostani győzelme azért fontos a nagyvilág számára, mert világosan kirajzolódik az önállóságra törekvő tajvani külpolitika. Az újraválasztott elnök következetesen ragaszkodik bizonyos alkotmányos természetű kérdésekhez, amelyek korántsem mai keletűek – már évekkel ezelőtt felvetette, hogy miután a szuverenitás a népé, az esetleges függetlenségről Tajvan lakosságának kell döntenie. Tegnapelőtt a tajvaniak áldásukat adták Csen Suj-pien politikájának folytatására, és ezzel újabb esztendők állnak rendelkezésre, hogy a kínai–tajvani kapcsolatokban fél évszázada bekövetkezett törést, a kölcsönös történelmi sérelmeket valamiképpen orvosolni lehessen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.