Nem másítja meg a magyaroknak tett ígéretét az ír kormányzat a május elsejét követő munkaerő-piaci szabályozással kapcsolatban – nyilatkozta lapunknak Brendan McMahon, Írország budapesti nagykövete. Az utóbbi időben olyan téves sajtóértesülések láttak napvilágot, miszerint az írek korlátoznák a munkaerőnek az Európai Unión belüli szabad áramlását. Ez nem felel meg a valóságnak: Írország szívesen fogadja azokat, akik a szigetországban kívánnak és tudnak munkát vállalni. Ugyanakkor a dublini kormány arról döntött, hogy az ír szociális ellátórendszer védelmében korlátozzák a „nem munkavállalók” juttatásait, s ennek érdekében bevezetik az „állandó ott-tartózkodás minőségére vonatkozó vizsgálatot”. Ez egyértelműen arra irányul, hogy a hatóságok kiszűrjék azokat, akik nem legális munkavállalás, csupán „a jóléti juttatások turizmusa” céljából érkeznek az országba. Kérdésünkre, hogy a szigorítást mi indokolta, a nagykövet elsősorban a Spanyolországból és Portugáliából áthajózó, a magasabb munkanélküli-segély által vonzott családokat, illetve az unión kívülről, főként Romániából illegálisan érkező, de munkát vállalni nem is szándékozó emigránsokat említette.
A korlátozás azokat érinti, akik „a repülőtérről rögtön a segélyirodába indulnak”. A munkát vállalók és családjuk ellenben attól a pillanattól jogosultak minden jóléti juttatásra, mihelyt legálisan munkába álltak, s az első nyugdíj- és tb-járulékot befizették. Az intézkedéssel a „segélyturistákon” kívül a feketemunkásokat is ki akarják szűrni. (A magyar feketemunkások száma a becslések szerint elenyésző: főleg éttermekben és zenészként dolgoznak.) Nem vonatkozik a korlátozás azokra, akik ugyan egy percig sem dolgoztak, de igazolni tudják, hogy két éve már az országban tartózkodnak. (A május elseje előtt már juttatásban részesültek is mentesülnek e megszorítás alól.) Vonatkozik viszont a korlátozás azokra az írekre is, akik például Amerikából települnek vissza, de nem vállalnak legálisan munkát. Májustól az illegálisan az országba került, ám gyermeküket automatikusan ír állampolgárként megszülő terhes anyák családja is csak két év után lesz jogosult jóléti juttatásra. A kétéves írországi tartózkodást telefon- és fűtésszámlával, illetve banki folyószámlával lehet majd igazolni.
Írország hét egyetemén szabadon tanulhatnak az uniós polgárok, ám az érettségit akkreditáltatni kell. A felvételihez a Toefel vagy a Cambridge Proficiency által igazolt angoltudással kell rendelkezni. Tandíj ugyan nincs, a regisztrációs díj viszont számottevő. A sokszoros túljelentkezés miatt csak az a jelentkező járhat sikerrel, aki valamely tekintélyes ír polgártól vagy szervezettől rendelkezik ajánlólevéllel, amely referenciával szolgál az ír kötődésre. A magyarországi diákok a 2005–2006-os tanévre felvételizhetnek első ízben.

Itt a bizonyíték: döbbenetes hasonlóságok vannak Gyurcsány és a Tisza Párt őszödi beszéde közt