A bizottság az agrármegállapodásnak – és a korábbi gyakorlatnak – megfelelően a francia, német, holland és spanyol, valamint a dán felvásárlási átlagárak figyelembevételével hozta meg döntését – olvasható a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) honlapján. Ez az ár élősúlyra átszámítva 240–241 forintos felvásárlási árat jelent.
A sertésfelvásárlási ügy azonban nem ennyire egyszerű: Jakab István, a Magosz (Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége) elnöke elmondta: amennyiben az árbizottság valóban az öt uniós ország átlagára alapján határozta volna meg a jelzett átlagárat, akkor azt 304 forintban kellett volna megszabnia. Nem ez történt, mert az FVM úgy foglalt állást, hogy az túl magas lenne – mondta Jakab István.
*
A megállapodás lényege éppen az – utalt az agráralkura az elnök –, hogy csak az a feldolgozó jut hozzá a támogatásokhoz, amelyik ezt a meghatározott átlagárat hajlandó megfizetni.
A feldolgozók azonban, úgy tűnik, nem hajlandók erre a „szívességre”, arra hivatkozva, hogy az átlagár megfizetése egyrészt nem kötelező, másrészt az elnyert támogatások nincsenek összhangban megnövekedett többletköltségeikkel, s az FVM amúgy is tartozik nekik még tavalyról 400 millió forinttal, aminek megfizetését követelik. A Vágóállat és Hús Terméktanács ma ismerteti álláspontját a kérdésben. A termelői oldal képviselői közül azonban többen úgy látják, amenynyiben nem valósulnak meg az agráralkuban foglaltak, úgy könnyen felborulhat a megállapodás, mert a termelők türelmetlenek, s elegük van az önköltség alatti értékesítésből és veszteséges termelésből.

Diónyi jégeső, felhőszakadás és drasztikus lehűlés várható