Induláskor fejlesztés-finanszírozásra szánták leginkább a mikrohitelrendszert, amelynek működése során később a forgóeszköz-finanszírozás került előtérbe – nyilatkozta lapunknak Csuhaj V. Imre, az alapítvány kuratóriumának elnöke, aki emlékeztetett arra: néhány évvel ezelőtt a mikrohitel összegét száz százalékban fel lehetett használni forgóeszköz-finanszírozásra. Jelenleg a pénz húsz százaléka használható erre – mondta.
Csuhaj V. Imre közölte: a jelenlegi mikrohitelezés átalakítását kezdeményezték, amelyről javaslatot készítettek, s ezt eljuttatták a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium számára. Az új javaslat szerint – közölte az elnök – a jelenlegi húsz százalékról mindenképpen nagyobb hányadra emelnék ismét a forgóeszköz-finanszírozásra használható összeget. A jelenleg igényelhető hárommillió forint öt-hatmillióra emelését kezdeményezték.
Csuhaj V. Imre kiemelte: mindenképpen a banki ingerküszöb alatti mértékre gondoltak, ezért javasolták a mikrohitel maximum összegének háromról öt-hatmillió forintra emelését. Továbbá kezdeményezték azt is, hogy előfinanszírozásra a folyósított összeg ötven százalékát lehessen felhasználni, amihez természetesen egy, a jelenleginél szigorúbb kontroll szükséges. Az új konstrukció szerint a mikrohitelt egy vállalkozás két alkalommal is igénybe vehetné, igaz, nem ugyan arra a projektre.
Az elnök aláhúzta: utánajártak annak is, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint más hitel igénylése esetén felhasználható-e a mikrohitel saját erőként. S kiderült, hogy ezt semmi sem gátolja, tehát igen. Ennek pedig azért van kiemelt jelentősége, mert egy-egy vállalkozás a mikrohitel segítségével komolyabb forráshoz is hozzájuthat, ami erősítheti versenyképességét, prosperitását.
Braun Márton, az MVA ügyvezető igazgatója kitért arra: azért is vált időszerűvé az eddigi rendszer átdolgozása, mert azt tapasztalták, hogy az utóbbi időben nem nagyon ment a mikrohitel kihelyezése. Idén januárban mindössze 140, míg februárban 180 millió forintot helyeztek ki akkor, amikor a rendszer 400-500 millió forintnyi kihelyezést is elbír havonta országos szinten.
Az ügyvezető szerint a hitelt úgy lehet népszerűbbé tenni, ha olcsóbb és gyorsabb, mint más konstrukciók. Ezért kezdeményezték azt is, hogy ne kelljen a hitelszerződést közokiratba foglalni, mert az is megdrágítja a rendszert. Továbbá – fogalmazott Braun Márton – egy az eddiginél jóval egyszerűbb hitelkérelmi adatlapot szerkesztettek, amit minden vállalkozó saját maga el tud készíteni, s így is tud spórolni a pályázaton.
Végül pedig azt javasolták, hogy a társadalmi mikrohitel-bizottságok szűnjenek meg.

Megérkezett a magyar eper – ennyibe kerül idén a kedvenc gyümölcs