Hatósági hercehurca a dorogi ipari parkban

Négy éve ideiglenes vízügyi létesítési engedéllyel működik a dorogi ipari park. A létesítmény tulajdonosa szerint packáznak vele a hivatalok, a város pedig semmit sem tesz, hogy végleges pecsét kerüljön az ajándékba kapott víz- és csatornahálózat papírjaira. A vezetékek magánterületeken keresztül is áthaladnak, ezek tulajdonosai úgy vélik: jogtalanul túrták fel a földjeiket.

Erdősi Csaba
2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tokodi üveggyár bezárásához vezető történethez kísértetiesen hasonlító hatósági hercehurcáról számolt be a Magyar Nemzetnek a dorogi ipari park tulajdonosa: a jelenleg mintegy 1700 embernek munkát adó létesítmény nem rendelkezik jogerős vízhatósági engedélyekkel. Tokodon az üzem gazdaságos és környezetbarát termeléséhez szükséges átalakítások csúszó engedélyezése a dolgozók elbocsátásához vezetett; Dorogon egyelőre nem ilyen súlyos a helyzet: a parkban üzemelő Sanyo elemgyárat ellátó vízközművek évről évre megkapják az ideiglenes használati engedélyt.
Dorog a bányászat összeomlása után jelentkező szerkezetváltási kényszer hatására döntött úgy, hogy elfogadja a BSB Kft. befektetési javaslatát, és a cég tulajdonában lévő 140 ezer négyzetméteres területet ipari parkká nyilvánítja. 1999-ben a park negyed részét kitevő területen megjelent a japán Sanyo, és tartóselem-gyár építésébe kezdett, amely mostanra 1700 dolgozóval üzemel. A japán óriáscég nagyrészt itt állítja elő Európába szánt termékeit. Ahhoz, hogy a termelés beindulhasson a puszta közepén, előbb természetesen infrastrukturális beruházásokra volt szükség. Berezvay Balázs ügyvezető elmondása szerint a BSB Kft. 2000-ben kapott engedélyt közcélú csatorna és vízvezeték kiépítésére. A közművet a cég a városnak ajándékozta, s noha Dorog használja a létesítményt, az azóta is húzódó engedélyezési tortúrával a BSB-nek kell küszködnie. Berezvay állítása szerint a négy évvel ezelőtt kiadott létesítési engedélyből hiányzik a vízügyi törvény azon passzusa, amely kimondja, hogy közcélú beruházás esetén a földjükön áthaladó vezetékek építését a tulajdonosoknak el kell tűrniük, ezért néhány földtulajdonos fellebbezett az engedély ellen. Az ügy különböző fórumokat járt meg, egyebek mellett foglalkozott vele a Legfőbb Ügyészség is, amely kimondta: a létesítményre fennmaradási engedélyt kell kérni. Berezvay Balázs közlése szerint ezt már kétszer is megadták, sőt, a város a kérdéses földterületeket is kisajátította, ám ennek ellenére a végleges hatósági engedélyt továbbra sem kapják meg; a területileg illetékes győri hatóságtól az országoshoz, onnan ismét a területi hatósághoz irányítják őket.
Az ügyben szerettük volna megszólaltatni az érintett hivatalokat is, ám sem a győri, sem a országos vízügyi hatóság irodájában nem találtunk olyan személyt, aki nyilatkozott volna. A dorogi városházán azt közölték, hogy a parkkal kapcsolatban kizárólag a polgármester adhat információt, ám lapzártánkig őt sem sikerült elérni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.