Az öt brit állampolgár szabadon bocsátására azután került sor, hogy az amerikai illetékesek arra a megállapításra jutottak: a fogva tartottak nem jelentenek különösebb biztonsági kockázatot. David Blunkett, az amerikai hatóságok szóvivője ugyanakkor úgy fogalmazott: a terrorellenes szerveknek lesznek még kérdéseik a Kubából visszatért férfiakhoz. Mint a beszámolókból kiderül, a szabadon bocsátottak közül a legfiatalabb alig húszéves, míg a legidősebb is mindössze harmincöt.
A szóvivő a BBC jelentése szerint rámutatott: elképzelhető, hogy a további négy letartóztatott brit állampolgárnak amerikai bíróság elé kell majd állnia. Őket, mint elmondta, az amerikai katonák Afganisztánban, harci területeken fogták el. Elhangzott: a vizsgálat Amerikában zajlik ugyan, de a bizonyítási eljárás során folyamatosan kapcsolatban állnak a brit féllel is.
Nemrégiben egy dán és egy spanyol állampolgár térhetett haza a börtönszigetről, a kilenc brithez hasonlóan őket is azzal a gyanúval ejtették fogságba, hogy korábban az al-Kaida vagy más terrorszervezetek tagjai vagy segítői voltak. Hírügynökségek a közelmúltban arról számoltak be, hogy az amerikai illetékesek egyenként hallgatják ki a foglyokat, és ezután döntenek arról, hogy katonai bíróság elé állítsák vagy szabadon bocsássák őket. Guantánamóban összesen hatszázhatvan embert tartanak fogva anélkül, hogy vádat emeltek volna ellenük.

Gázolás miatt állt le a közlekedés Sárospataknál