Kiiktatják a zöldségpiaci közvetítőket?

Nagy Ottó
2004. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felül kell vizsgálni az eddigi termelői és kereskedői kapcsolatokat, és a piaci koncentráció figyelembevételével lehetőség szerint ki kell kiküszöbölni a közvetítőkereskedelmet – vezette fel tegnap Szanyi Tibor, az agrártárca politikai államtitkára azt a szakmai fórumot, amelyet a jobb együttműködés kialakítása érdekében tartottak a szakminisztériumban a termelői értékesítő szervezetek és a kereskedők számára.
A fórumon bemutatkozott a ProVosz Kht., amely 95 százalékban a Vállalkozók Országos Szövetsége, maradék részben pedig a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában van. A kht. fő feladatai: a kereskedelemfejlesztés és beszállítói programok szervezése, az önkormányzati beszerzési társulások kialakítása, valamint a logisztikai szervezetek feállítása. Nagymihály László, a társaság vezérigazgató-helyettese elmondta: a másfél éve alakult szervezet a közeljövőben indítja első programját, amelyhez hat nagy áruháztípus egy-egy képviselője csatlakozott. Az előadáson elhangzott: ehhez szükség van egy részvénytársaságra, amelyben a termelői értékesítő szervezetek is részt vesznek. Az első agrárvonatkozású lépés a hazai zöldség- és gyümölcskereskedelem koncentrálása lenne, mert felmérések szerint a hazai zöldség- és gyümölcskereskedelem 60-70 százaléka átláthatatlan. Az ötletet a jelen lévő termelők egyelőre fenntartásokkal fogadták, két nagy áruházlánc, az Auchan és a Tesco képviselői azonban nyomatékosították: szívesen vásárolnak, illetve vásárolnának magyar árut.
Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács igazgatója elmondta: örül annak, hogy a nagy láncok több magyar gyümölcsöt és zöldséget szeretnének árusítani. Tavaly ugyanis az össztermésnek csupán a 15 százaléka értékesült a termelői értékesítő szervezeteken keresztül 21 milliárd forint értékben.
*
Kecskeméten demonstráltak a már felszámolás alatt lévő, kecskeméti székhelyű tejfeldolgozó, a Smart Kft. károsultjai. A termelők képviselője, Krasnyánszki Béla elmondta: a cég 70 millió forintra becsülhető adóssága elől a felszámolási eljárással próbál kibújni. Krasnyánszki szerint az agrártárca politikai államtitkára, akit februárban felkerestek, ígéretet tett, hogy a kézen-közön eltűnt kvótát visszakapják, de azóta sem történt semmi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.