Megölték Jaszin sejket

Egy izraeli légicsapásban életét vesztette Ahmed Jaszin sejk, a Hamász szélsőséges palesztin szervezet szellemi vezetője tegnap hajnalban Gázában. Személyében a legbefolyásosabb palesztin vezető halt meg a több mint három éve tartó palesztin felkelés során.

Hírösszefoglaló
2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szemtanúk szerint Ahmed Jaszin a hajnali imáról távozóban a gázai Szabra negyed mecsetjének kijáratánál, tolószékében ült, amikor egy izraeli helikopter három rakétát lőtt ki irányába. A robbanások azonnal kioltották a sejk és legalább három másik személy – két testőr, valamint egy járókelő – életét. A detonációk tucatnyi másik személyt is megsebesítettek. Kórházi források később nyolc halottról számoltak be. Ahmed Jaszin halálhírét a Hamász tisztségviselői, illetve közleményben az izraeli hadsereg is megerősítette. Az izraeli biztonsági kabinet korábban úgy döntött, hogy felújítja a radikális palesztin szervezetek, köztük a Hamász tagjai elleni célzott gyilkosságokat, megtorlásul amiatt, hogy múlt kedden egy kettős palesztin öngyilkos merénylet kioltotta tíz izraeli életét. A Hamász katonai szárnya, az Ezzedin al-Kasszám Brigádok pedig közleményben földrengéssel felérő megtorlással fenyegette Izraelt a sejk halála miatt.
A Hezbollah libanoni gerillaszervezet hétfőn rakétákkal tűz alá vette a határon kiépített izraeli állásokat. Libanoni szemtanúk szerint a hétfői Hezbollah-támadásra Izrael légitámadással válaszolt.
Egy arab támadó megkéselt három utast egy izraeli autóbuszon Tel-Avivban tegnap délután – közölte egy izraeli rendőrségi szóvivő. Slomit Hercberg annyit közölt, hogy nincs információja az utasok sérüléseiről. Nem volt hajlandó spekulációkba bocsátkozni arról sem, hogy lehet-e valamiféle kapcsolat a késelés és Ahmed Jaszin sejknek, a Hamász szélsőséges palesztin szervezet vezérének meggyilkolása között.
*
Jasszer Arafat palesztin elnök elítélte tegnap az Ahmed Jaszin sejk életét kioltó izraeli légicsapást, és háromnapos gyászt rendelt el, miközben Gázában meg is kezdődött a gyászszertartás. Az izraeliek Hán-Júniszban tüzet nyitottak a gyászolókra, és megöltek egy 13 éves palesztin gyereket. Jasszer Arafat nyilatkozatában hangsúlyozta: Izrael átlépett „minden vörös vonalat”. A Palesztin Hatóság közleményében hangsúlyozta: Arafat és a palesztin vezetés arra kéri a palesztin népet, hogy szilárdítsa meg egységét.
Mint hétfőn kiderült, az izraeli kormány két tagja is ellenezte a sejk elleni támadást. Avraham Poraz belügyminiszter az izraeli rádióban kijelentette, hogy ő és Jószéf Tomi Lapid miniszterelnök-helyettes (mindketten a Sinui párt tagjai) a múlt heti kormányülésen a Hamász-vezető likvidálása ellen foglaltak állást. Poraz szerint Jaszin sejk életének kioltása sok izraeli életébe kerül majd. Az izraeli rádió szerint Ariel Saron izraeli kormányfő maga adott engedélyt a sejk megölésére, és személyesen felügyelte a légicsapás végrehajtását. Amosz Gilád, Saron tanácsadója a támadást követően kijelentette, Jasszer Arafat még veszélyesebb, mint Jaszin sejk volt. Úgy vélte, Arafat Izrael tönkretételére törekszik, és felügyeli a terrorizmust a térségben.
Egyiptom nem vesz részt az Izraellel 1979-ben kötött Camp David-i békeszerződés aláírásának 25. évfordulója alkalmából Izraelben rendezendő ünnepségeken, tiltakozásul a Hamász szellemi vezetőjének életét kioltó támadás ellen – jelentette be hétfőn Hoszni Mubarak elnök. Kairóban több száz diák tüntetett a légicsapást elítélve, bosszút követelve.
Az Egyesült Államok és Ausztrália a támadás után önmérsékletet kért a konfliktusban érintett felektől. Elítélte Jaszin sejk megölését Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, a brit és a francia külügyminiszter, és hasonló állásfoglalást tett közzé a francia elnöki palota is. Elítélte a merényletet Fejszál al-Fajez jordániai kormányfő és több más arab állami vezető.
Kétszázezresre becsült tömeg kísérte el utolsó útjára hétfőn Gázában Ahmed Jaszin sejket, a Hamász palesztin szervezet vezetőjét, akivel izraeli légitámadás végzett. Nemcsak a Hamász, hanem számos más palesztin szervezet tagjai és hívei is részt vettek a sejk temetésén. A Hamász katonai szárnyának álarcos és fegyveres tagjai vitték a temetőbe vezető úton a Jaszin sejk földi maradványait tartalmazó koporsót, amelyet a Hamász zöld zászlajába burkoltak. A Hamász más fegyveresei a levegőbe lövöldözve kísérték a gyászmenetet a temetőbe. A Jaszin sejk képmásai alatt vonuló tömeg a „bosszút, bosszút!” jelszót skandálta.
A magyar külügyminisztérium lapzártánkig semmilyen hivatalos reagálást nem közölt az izraeli likvidálással kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.