Múlt nélkül

P I L L A N A T F E L V É T E L

Seszták Ágnes
2004. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

F. Eszter Berlinben élő orvos-pszichológus interjút adott Rádai Eszternek az Élet és Irodalomban Nincs többé kedélyes zsidózás címmel. Ha jól következtetek, a nyilatkozó – aki azonnal közli, hogy zsidó – annak az F. családnak a tagja, amelyikben az édesapa a rádió megbecsült beszédtanára volt, F. Eszter egyik bátyja kitüntetett, érdemein felül is kényeztetett karmestere a magyar művészvilágnak, másik bátyja a világot járja, szintén karmesterként. A beszélgetés időzítése nem véletlen, a hetilap szemközti oldalán részletes nyilatkozatokat olvasunk az írószövetség kilépő tagjainak lelkivilágáról, névsorok és egyéni buzgók igyekeznek minél messzebb húzódni a leprásnak kikiáltott Döbrentei Kornéltól. A Süddeutsche Zeitungból közlik a frissiben tálalt hírt, miszerint Magyarország írói az antiszemitizmus ellen védekeznek. A fő nyilatkozó Eörsi István, aki most sem tudja a száját fékezni (azt azonban nem említi, hogy Schmidt Mária alpári sértegetése miatt éppen most ítélte el a független magyar bíróság).
F. Eszter erről feltehetőleg nem tud, az írószövetség agóniája is messze esik tőle. Ő arról beszél, hogy a németek milyen dicséretesen néznek szembe náci múltjukkal, hogyan vájkálnak benne, persze még mindig nem eléggé és nem elég megnyugtató módon. De hol vannak ettől a magyarok? – teszi fel a kérdést Rádai, hiszen nálunk e témában máig is a felelősség áthárítása a divat. Lassan megszokjuk, hogy láthatatlan erők folyamatosan arra szorítják az országot, hogy olyasmit láttassanak velünk, ami nincs: tomboló antiszemitizmust, erősödő zsidóellenességet, a történelem sunyi elhallgatását, a kisebbségek üldözését, kirekesztését. Néha arra kell gondolnunk, mi, magyarok szörnyetegeknek születtünk, szörnyetegekként viselkedünk, csoda, hogy kisebbségeink nem menekülnek fejvesztve tőlünk. De erről szó sincs, sőt egyes vélemények szerint nálunk a zsidóság reneszánszát éli.
Akkor hát miről van szó? Az F. Eszterrel készült interjúban körvonalazódik az óhaj. Azt mondja egy helyütt: a németeknek sikerült az ősi német hagyományokkal szakítaniuk, példának a német nevelési elveket, a rend és a kötelesség mítoszát említi. Ezt úgy, ahogy van, elsöpörték, és azóta, mit tesz Isten, Németországban nem becsülik a hagyományokat. A németek sikeresen kiölték magukból a múltjuk iránt érzett bármifajta pozitív érzést. Nem büszkék az őseikre, az országukra, mert a múltjuk gyanús. Így helyére került egyik politikusuk „bátor” megnyilatkozása, akinek semmit nem jelent az, hogy német.
A németek múltjában van szégyellnivaló, de egy egész nép egész történelmét, mítoszát megtagadtatni több mint nyomor, egy nép önazonosságának a végét jelenti. És lehetséges, hogy ennek a kulturális hadjáratnak, ennek a tizenöt éve nem csillapuló magyarellenes merényletsorozatnak valahol itt van az eredője? A múlt megtagadása, a magyar gyökerek levagdosása, hagyományaink szemétre dobása lenne a cél? Hová vezethet ez egy olyan országban, amely még a trianoni megaláztatásból sem tudott igazán kikapaszkodni? Hiszen ha nincs többé értéke ezeréves magyar történelmünknek, csak a mai és a holnapi nap van, akkor nem érdemes tovább idegeskednünk fogyó magyarságunk miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.