Körülbelül 20 százalékos, azaz jelentős mértékű hazánk importfüggősége az elektromos áramból. A jelenlegi vezetékek kapacitása túlságosan kicsi ahhoz, hogy a határokon keresztül komolyabb mennyiségű áramhoz jussunk. Ez nemcsak az ellátásbiztonságban okoz problémát, de szinte lehetetlenné teszi az európai szabad villanypiacon való érvényesülést. A szomszédos országok közül a legnagyobb kihasználatlan szabad kapacitás Romániában áll rendelkezésre. A hozzáférés lehetőségét az MVM és a román Transelectrica egy közös távvezeték építésével teremti meg.
A Békéscsaba és Nagyvárad között húzódó 400 kilovoltos vezeték kiépítésére várhatóan az év végéig kötnek szerződést. A két nemzeti villamosenergia-rendszer összekapcsolásának fő oka az, hogy a délkelet-európai hálózat hamarosan csatlakozik az európai egyesített villamosenergia-rendszerhez, s ennek eredményeként megnő az exportszállítások lehetősége, Békéscsaba pedig nemzetközi jelentőségű hálózati csomóponttá válhat. Pál László, az MVM vezetője arra számít, hogy a vezeték az európai piac fontos infrastrukturális eleme lesz, de ezen túl hozzájárul a magyar fogyasztók jobb kiszolgálásához is.
A beruházás az MVM-nek 14-15, román partnerének 25 millió eurójába kerül. Az építkezést várhatóan 2007-ben fejezik be. A két ország villamos hálózata között jelenleg csupán az Arad–Sándorfalva közötti távvezeték jelent kapcsolatot.
***
Uniós tanúsítványt kapott a Magyar Villamos Művek. A hazai és az európai uniós szabványok betartásáról kapott tegnap tanúsítványt a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. A Magyar Szabványügyi Testület által kiadott okirat szerint az MVM irányítása, nagykereskedelmi tevékenysége, rendszerfejlesztési munkája megfelel a követelményeknek. A társaság először 1998-ban kapott nemzetközi rangú tanúsítványt, közleményük szerint azóta folyamatosan fejlesztik szolgáltatásaik minőségét.

Elbénázott bankrablás – saját bombája végzett egy nővel Görögországban