Feszült politikai helyzetben sokféle nyilatkozat hangzik el. Kuncze Gábortól is hallottunk már feszültnek nevezhető kijelentéseket – hangsúlyozta Eörsi Mátyás szabad demokrata képviselő. Szerinte ezen nem szabad megsértődni. Hangsúlyozva, hogy ő hétfőn személyesen kért elnézést a miniszterelnöktől a vasárnapi Szabad tanácskozáson általa mondottak stílusáért, rögzítette, hogy beszédének tartalmi elemeit továbbra is fenntartja. Ezzel – jegyezte meg Eörsi – részéről be is fejeződött az ügy sajtón keresztül való taglalása. Az SZDSZ-es politikus ezt arra reagálva mondta, hogy Kuncze Gábor az MTV Este című műsorában elfogadhatatlannak és infantilisnek minősítette az SZDSZ vasárnapi Szabad tanácskozását. Mint mondta, az ott elhangzottak tartalmáért nem felel, az azokat minősíti, akik a tanácskozáson részt vettek. Arra a kérdésre, hogy a vasárnap történtek azt jelentik-e, hogy az SZDSZ-nek van egy belső ellenzéke, Kuncze úgy felelt: nem értékelné fel a tanácskozás résztvevőit.
*
Emlékezetes, hogy itt hangzott el Eörsi nagy port felvert nyilatkozata, amelyben a közvélemény-kutatások eredményére utalva azt mondta, „húzzon el” Medgyessy Péter, és az MSZP keressen másik miniszterelnököt. Gusztos Péter SZDSZ-ügyvivő, aki a Szabad tanácskozáson úgy vélte, nem helyes, ha a kormányfő politikai Anettkaként nagyot szóló javaslatokkal kerül a címlapokra, tegnap nem kívánt nyilatkozni a pártelnök kijelentéseiről. Fodor Gábor SZDSZ-ügyvivő sem kommentálta érdemben Kuncze Gábor szavait, annyit azonban megjegyzett: most mindenkinek higgadtságra van szüksége a helyzet megítélésében. Mint mondta, érdemben kell a miniszterelnök javaslatairól tárgyalni, és nem minősíteni azokat. Mint ismeretes, nemcsak a Szabad tanácskozáson hangoztak el a közjogi felvetései miatt a miniszterelnököt bíráló kijelentések. A párttársait hétfőn zárt frakcióülésen megrovó Kuncze Gábor pénteken maga is igen keményen bírálta a kormányfőt. Medgyessyre utalva kijelentette: az alkotmány ismerete kétségkívül nehéz, mert nincsenek benne képek.
*
Nem lesz bizalmi szavazás
Cáfolta tegnap a kormányszóvivő, hogy a miniszterelnök bizalmi szavazást akar kérni a parlamentben kabinetjére. Gál J. Zoltán hangsúlyozta: semmi alapja annak a sajtóértesülésnek, hogy Medgyessy Péter ilyen módon szeretné ellensúlyozni a koalíción belüli bírálatokat. A Magyar Hírlap szerint az esetleges, maga elleni bizalmi szavazással az lenne a miniszterelnök célja, hogy kormánya megerősödve kezdje meg az európai parlamenti választások kampányát.
A bizalmi szavazás és a konstruktív bizalmatlansági indítvány között jelentős különbség van, bár mindkettőről az Országgyűlés dönt. Alkotmányjogászok szerint, ha konstruktív bizalmatlansági indítvány születik Medgyessy Péter ellen, akkor meg kell jelölni az új miniszterelnök személyét is. A képviselők legalább egyötöde a miniszterelnökkel szemben írásban és a miniszterelnöki tisztségre jelölt személy megjelölésével nyújthat be bizalmatlansági indítványt. Ezt az egész kormánnyal szembeni bizalmatlansági indítványnak kell tekinteni. Erről a parlament szavaz, és ha az országgyűlési képviselők többsége kifejezi bizalmatlanságát, akkor a régi miniszterelnök leváltja, az új miniszterelnököt pedig megválasztja a Ház.
Ha Medgyessy maga ellen kér bizalmi szavazást, mert ezt is megteheti az alkotmány szerint, és nyer, megerősödik a pozíciója az európai parlamenti választások előtt. Amennyiben viszont az SZDSZ nem támogatja a bizalmi szavazás során, akkor a kormány megbukik, a koalíció felbomlik. Bizalmi kérdés, kudarc esetén a kormány köteles lemondani, és akkor a magyar alkotmány szerint egy átmeneti időszak kezdődik, ügyvezető kormány és ügyvezető miniszterelnök működik mindaddig, amíg meg nem tartják az új választásokat.

Diónyi jégeső, felhőszakadás és drasztikus lehűlés várható