„Nem vagyok parkolópályán”

Nem tartja parkolópályának az Országgyűlés alelnöki tisztségét Deutsch Tamás. A politikus lapunknak adott interjújában bírálta a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakciót, amiért a közgyűlés ülésén nem állt ki egyértelműen a Teleki-szobor mellett. Deutsch Tamás éles kritikával illette a kormányzatot is a stadionrekonstrukciós program leállítása miatt.

2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem érzi úgy, hogy parkolópályára került azáltal, hogy az Országgyűlés alelnökévé választották? Korábban a párt alelnöke volt, budapesti elnökként és fővárosi frakcióvezetőként is dolgozott.

– Úgy érzem, óriási lehetőséget kaptam. A parlament alelnökének lenni hatalmas megtiszteltetés. Új tisztségemnél fogva tagja lettem a Fidesz országos elnökségének is. Parlamenti alelnökként – talán a Fidesz megalakulása, 1988 óta most először – nem az a feladatom, hogy a napi pártpolitikai csatározások tűzvonalában vegyek részt. Ráadásul az ilyen küzdelmek óhatatlanul koptatják az embert.

– Mit érzett először, amikor meghallotta, hogy a Fidesz alelnöknek jelöli, örült, vagy szíve mélyén bosszús volt?

– Büszke voltam. Nagyon jólesett a jelölés, örültem a frakció, majd a parlament bizalmának és támogatásának.

– Mit gondol, a kinevezésének volt olyan indítéka, hogy önt kivonják a tűzvonalból?

– Most olvastam egy publicisztikában, hogy a baloldal támadásainak kereszttüzében mindig a polgári oldal meghatározó politikusai állnak. Ha igaz ez a logika, akkor én egy eléggé meghatározó politikus vagyok… Nem kell túl sokat keresgélni a sajtóarchívumokban ahhoz, hogy olyan írásokat, cikkeket találjanak, amelyekben engem támadnak, ostoroznak. Nyilvánvalóan sok oka van ennek. A Tocsik-ügy nyilvánosságra hozatalában, a felelősség megállapításában játszott szerepem pedig láthatóan megbocsáthatatlan bűn a baloldalon.

– A hírek szerint ugyanakkor a budapesti elnöki tisztséget is átadja másnak. Bár az is igaz, hogy városi és megyei elnökök hatalma, feladata eljelentéktelenedik az új pártstruktúrában, a választókerületi elnökök mellett.

– Korábban a Fidesz helyi és megyei elnökei voltak a felelősek a pártszervezésért és a választási felkészülésért. A Szövetségben ez a választókerületi elnökök és a koordinátorok feladata. Mindez nem jelenti azt, hogy mindegy lenne, kik a Szövetség megyei vezetői, még ha a megyei elnöki tisztség politikai súlya bizonyos értelemben valóban csökkent.

– Ki lesz az ön utódja a budapesti elnöki poszton?

– Nem tudom. Szerintem az eddig felmerült jelöltek mindegyike – Fónagy János, Kupper András, Nagy Gábor Tamás, Mitnyan György – alkalmas a feladatra.

– Sajtóhírek szerint 2006-ban, néhány kivételtől eltekintve, nem indulhat egyéni jelöltként az a politikus, aki 2002-ben kikapott. Ön is így jár?

– Orbán Viktor erre az újságírói felvetésre azt válaszolta, hogy ő ilyet nem javasolt, és nem is gondolja, hogy így kellene lennie. Vannak olyan fideszes parlamenti képviselők, akik 1998-ban és 2002-ben is nyertek a választásokon, de most mégsem ők lettek a választókerületi elnökök. A Fidesz vezetése jelenleg nem képviselőjelölteket állít, hanem a választókerületi elnököket nevezi ki. Személy szerint jónak tartom, hogy egyértelmű feltételrendszer szerint kell teljesíteniük a választókerületi elnököknek. Ez alapján lehet majd eldönteni, alkalmasak-e képviselőjelöltnek. Az előttünk álló két évben dől el az is, hogy nekem parlamenti alelnökként kell-e egyéni körzetben indulnom. Szívesen vállalnám ismét a megmérettetést, de ez nem csupán az én egyéni döntésem lesz.

– A párt átszervezése után ki fogja „felügyelni” például a fővárosi frakció munkáját? Eddig erre nyilván a budapesti elnökség látott rá leginkább.

– A fővárosi frakció tevékenysége legalább olyan fontos, mint a parlamenti képviselőcsoporté. Mind a budapesti választmány, mind pedig az országos elnökség támogatására szüksége van a fővárosi frakciónak. Jó lett volna, ha korábban is nagyobb figyelmet kap a Fideszben a főváros.

– Ön szerint változott a képviselőcsoport munkája és a Fidesz megítélése Budapesten, amíg ön volt a frakcióvezető?
– Ez nem one man show. Sem a Fidesz, sem a Fidesz budapesti megítélése nem egy emberen múlik. 2001 júniusában lettem budapesti elnök, akkor a közepesnél is gyengébb állapotban volt a szervezet a fővárosban. Úgy gondoltam, hogy a választásokat megelőző hónapok nem alkalmasak jelentős változtatásokra. Néhány hónappal egy nagy verseny előtt már nem lehet alapozó edzéseket tartani. Ilyenkor nincs más lehetőség, mint a meglévő állóképességgel végigcsinálni a formába hozó tréningeket. 2002 nyarától gyökeresen átalakult a Fidesz szervezete Budapesten. Egy év alatt megduplázódott a taglétszám. Budapesten már a választások után, majdnem egy évvel a Szövetséggé alakulás előtt hozzáláttunk a szervezeti átalakításokhoz. A fővárosi frakció munkáját is újraszerveztük. Az elmúlt másfél évben a Fidesz országos megítéléséhez végre Budapest is hozzátett, és nem elvett belőle.

– A fővárosi frakció a Teleki Pál-szobor ügyében olyan álláspontot képviselt, amelyet minden oldalról kritikával illettek, egyesek szerint a struccpolitika jellemezte, hiszen se igent, se nemet nem mondott igazán, a szavazás előtt kivonult a közgyűlés üléséről a
képviselőcsoport. Ön is így cselekedett volna frakcióvezetőként?

– A közgyűlés elé került előterjesztés a szoborállítás megtiltását indítványozta. Véleményem szerint erre a javaslatra a frakciónak helyesebb lett volna nemmel szavaznia. Hasonlóképpen egyértelműen elutasítottuk a Terror Háza pengefalának elbontását célzó szándékokat. Ebben az esetben sem építészeti, városképvédelmi szempontok miatt akarták lebontatni a pengefalat, hanem a múzeum létrehozásának gondolata, annak szellemisége ellen intéztek támadást.

– Hogyan vélekedik arról, hogy a Magyar Labdarúgó Liga a futballklubok tulajdonába adná a stadionokat? A Ferencváros nemrég kapta meg jelképes összegért az Üllői úti stadion fenntartási jogát.

– Úgy látom, újra nagy a kuszaság a magyar futball háza táján. A kormány leállította a Bozsik-programot, megfojtotta a stadionrekonstrukciós programot, a nagy vihart kiváltó rendbontások ellenére sem hajlandó felszerelni a stadionokba a beléptetőrendszert – kizárólag azért, hogy továbbra is hangoztathassák a beléptetőrendszerrel kapcsolatos rágalmakat. A nagy sportlétesítmények, a stadionok, a sportcsarnokok jól működő sportgazdaságokban is köztulajdonban vannak. Magyarországon a stadionok műszaki állapota rendkívül rossz. Ócska Volgákhoz, húsz-huszonöt éves, kerek lámpás Zsigulikhoz lehetne hasonlítani őket. Újak építésére, a meglévők felújítására nincs pénzük a kluboknak, hiszen a csapatokat működtető gazdasági társaságoknak nincs akkora profitjuk, hogy ezeket a beruházásokat saját forrásból fedezzék. A kormány a stadionrekonstrukciós programot leállította, és most megajándékozza a klubokat a lerobbant Volgákkal és Zsigulikkal.

– Milliárdokat fordít kommunikációra, illetve reklámokra és PR-tevékenységre a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium a Draskovics-csomag és az olimpiai felkészülés évében. Amikor ezzel kapcsolatban tettem fel kérdést a minisztérium illetékesének, azt a választ kaptam, hogy arányaiban ugyanekkora összeget költöttek ezekre a célokra Deutsch Tamás minisztersége alatt is. Nem gondolja, hogy hasznosabban is el lehetne költeni ezt a pénzt?

– Az nem baj, hogy hírverésre is fordítanak pénzt, a kérdés az, van-e mit reklámozni, vannak-e programok. Amikor útjára indítottuk a Bozsik-programot, azt akartuk, hogy erről a programról ne csak a szövetségi vezetők és a minisztérium munkatársai, hanem az érintettek: a szülők, a gyerekek, a klubvezetők, a testnevelő tanárok is tudjanak. Nagyon jó, ha televíziós és újsághirdetéseken keresztül is megtudhatják az érdeklődők, mikor és hol vannak a különféle szabadidősport-rendezvények. Helyes tehát, ha egy minisztérium nemcsak a programok lebonyolítására, hanem az azokkal kapcsolatos hírverésre is pénzt fordít. Viszont ha a kormány csak hirdet, reklámoz, programok pedig nincsenek, akkor az nem más, mint közpénzen folytatott politikai kampány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.