Putyin elsöprő győzelme

Az orosz elnök igazolta a várakozásokat. Mint ahogy mindenki várta: elsöprő többséggel választották Vlagyimir Putyint újabb négy évre Oroszország elnökévé. A részvételi arány is igazolta az optimistákat. Az ünneplés azonban mégis elmaradt, hiszen a választások éjszakáján leégett Moszkva központjának híres kiállítóterme, a Manyezs.

2004. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még lángolt a híres moszkvai kiállítóterem, a Manyezs épülete, amikor kedvenc öltözékében, fekete garbóban és zakóban Vlagyimir Putyin megjelent a nemzetközi sajtó előtt. Fölényes győzelmét az elnök úgy értékelte, hogy a választók így jutalmazták négyéves munkáját. Putyin 71,2 százalékkal, a várakozásoknak megfelelően, fölényesen nyerte a vasárnapi választásokat, némi meglepetésre a második, a kommunista Nyikolaj Haritonov mintegy 5 százalékkal többet szerzett, mint azt várták.
Ettől függetlenül az ő 13,7 százaléka messze elmarad a második ciklusát kezdő Putyinétól. A régi gárda képviselőjeként azonban sikerült megvernie a baloldal első emberének posztjára pályázó, a belső pártharcokban elvérzett Szergej Glazijevet. Az ő 4,1 százaléka azonban még így is több, mint a liberális Irina Hakamadáé, aki 3,9 százalékával nagyjából igazolta, hogy mennyire népszerű ez az eszme manapság Oroszországban. Oleg Maliskin 2 százalékkal korántsem tudta azt hozni, mint korábban főnöke, Vlagyimir Zsirinovszkij, Szergej Mironov 0,8 százaléka pedig hűen idézi az orosz realitásokat. Sokan azt várták, hogy a mindenki ellen leadott szavazatok futnak be a második helyen, ám a leadott 3,5 százalék korántsem igazolta a várakozásokat.
A sajtóértekezleten a nyugati újságírók szinte egyfolytában arról kérdezték Putyint, hogy mit szól az orosz fejlődést antidemokratikusnak ítélő amerikai bírálatokhoz. Az orosz elnök frappánsan azt üzente a Fehér Ház nemzetbiztonsági főtanácsadójának, Condoleezza Rice-nak, hogy más szemében a szálkát is észreveszi, míg a magáéban a gerendát sem. Az újságírók többsége már az utódlásról kérdezte Putyint, aki mosolyogva csak annyit mondott, hogy előbb azért várják meg a következő négy évet.
Vlagyimir Putyin az elemzők szerint a legteljesebb fölhatalmazást kapta következő ciklusára, amelyet igazol a 64,3 százalékos részvételi arány is. Többen megjegyzik ugyanakkor, hogy ennek elérését jelentősen segítették a nyugaton nem túlságosan szokásos módszerek. Így például az, hogy a választási körzetekben koncerteket tartottak, valamint 10-20 százalékkal olcsóbban árusították az élelmiszereket. Mindez azonban nem zavarta az orosz embereket, akik teljesen normálisnak tartották azt, hogy ily módon csinálnak „ünnepet” a választásokból.
A meglehetősen langyos belpolitikai eseményeket a tűzvész mellett valójában az rázta fel, hogy az egyik tévécsatorna éjszakai műsorában bekapcsolták Mihail Szaakasvili grúz elnököt. Az orosz újságírók szerint csak napokon múlik, hogy kitörjön a háború az autonómiáját és oroszbarátságát nem tagadó Adzsária és Tbiliszi között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.