Az egymás melletti elbeszélés magasiskolájának nevezte Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a tegnapi négypárti egyeztetést Medgyessy Péter miniszterelnök közjogi javaslatairól. A találkozón a Fidesz bejelentette: június 13-ig nem szeretnének tárgyalni a kisebb parlamentre és a köztársasági elnök közvetlen választására vonatkozó javaslatokról. Az MDF május 1-jéig nem tárgyalna ezekről. Kiderült az is: a kormányt képviselő Bárándy Péter igazságügy-miniszter nem konkrét javaslatokkal érkezett az egyeztetésre.
Szili szerint ez időveszteséget jelent, és megkérdőjelezi a komolyságát annak a három fideszes képviselő által benyújtott országgyűlési határozati javaslatnak, amely arra kötelezné a kormányt, hogy június 30-ig dolgozza ki azt a javaslatot, amely a parlament létszámát 220–250 főre csökkentené.
Vastagh Pál (MSZP) a tegnap tárgyalás után elmondta: a politikai tárgyalások a mai nappal megszakadtak anélkül, hogy elkezdődtek volna. Pető Iván (SZDSZ) szerint ugyanakkor nem teljesen reménytelen, hogy megvalósuljon a kisebb parlament. Úgy vélte: az ellenzéki pártok szándékától függetlenül az egyeztetés a miniszterelnöknek jó alkalmat adott arra, hogy napirenden tartsa javaslatait. Kifejtette: a köztársasági elnök közvetlen választása nem került szóba, a kérdésben az SZDSZ álláspontja változatlan, nem támogatják azt.
A Fidesz hagy egy kis időt a kormányfőnek, hogy átgondolja, kiérlelje és összecsiszolja közjogi javaslatait – mondta el Áder János, a párt frakcióvezetője. Hozzátette: a kormányfő ötletei lakossági fórumról lakossági fórumra változnak, érezhető bennünk némi bizonytalanság – hol ezt mondja, hol azt. Emlékeztetett arra: a miniszterelnök egy éve bejelentette a 38 órás munkahetet, illetve a villanykapcsolók lejjebb helyezését a gyermekek érdekében, s egyik program sem indult még el.
A június 13-i dátumra (mely várhatóan az európai parlamenti választás időpontja lesz) utalva elmondta: ha Medgyessy kipiheni a kampány fáradalmait, akkor tárgyalnak vele. Hogy a közjogi kérdések addig se maradjanak tárgyalatlanul, a Fidesz benyújtotta a kisebb parlamentre vonatkozó javaslatát, amelyet az alkotmányügyi bizottság általános vitára alkalmasnak talált – mondta Áder. Ez szó szerint megegyezik azzal az 1999-es javaslattal, amelyet az MSZP akkor nem támogatott – tette hozzá. Elmondta: a Fidesz álláspontja kezdettől fogva az, hogy a köztársasági elnököt a parlament válassza.
Herényi Károly (MDF) szerint a magyar alkotmányos berendezkedés tizenöt esztendeje jól működik, kiállta az idő próbáját. Ő is úgy vélte: vannak ennél fontosabb kérdések is, mint például az, hogyan használja ki a kormány az uniós csatlakozásig, május 1-jéig rendelkezésre álló időt a magyar családok, vállalkozások és nyugdíjasok segítésére. Kifejtette: ebben a helyzetben a közjogi rendszer reformja el tud viselni másfél-két hónapos halasztást.

Gázolás miatt állt le a közlekedés Sárospataknál