Új feketelista a láthatáron?

A bankoknak nem fizetők mellett az okmányokkal visszaélők feketelistájával is egészüljön ki a jövőben a BAR – javasolja a regisztert kezelő intézmény. Az elmúlt hetekben kerültek le a feketelistáról az első lakossági adósok, akik még öt évvel ezelőtt egyenlítették ki tartozásukat hitelintézetük felé. Idén még több ezer törlés várható.

Ditrói Péter
2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzügyi szektorban hamisított bizonylatokkal, okmányokkal visszaélők lakossági negatív listáját szeretné kialakítani a jelenlegi ügyfélregisztereket is kezelő Bankközi Informatika Szolgáltató (BISZ) Rt. Az elképzelésről azonban még nem indultak meg az egyeztetések a jogalkotókkal – tudta meg lapunk banki körökből.
Az új feketelista kialakítását az indokolná, hogy számtalan ügyfél próbál hamisított jövedelemigazolásokkal, tulajdoni lapokkal hitelt felvenni valamelyik pénzintézetnél. Noha ők súlyos vétséget követnek el a pénzügyi rendszerben, jelenleg mégsem tartja őket nyilván semmilyen regiszter, így akár újból is próbálkozhatnak e trükkel valamelyik banknál. A Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer (BAR) ugyanis ma csak az olyan, ténylegesen kölcsönt felvett magánügyfeleket tartja számon, akik több mint 90 napig a minimálbérnél nagyobb összeggel maradtak el a törlesztéssel hitelintézetük felé. Nyugaton van példa az ilyen típusú lakossági feketelistákra is. A német adós-nyilvántartási rendszer a hitelintézetekhez kötődő vétségek mellett számon tartja például a biztosítási csalásokat, sőt a közműcégekkel szemben elkövetett vétségeket is.
A BISZ a már meglévő banki lakossági feketelistájáról február közepén törölte az első magánszemély adatait. Idén még további több ezer állampolgár esetében várható törlés. A lakossági BAR-ra ugyanis 1998. végén, 1999. elején kerültek fel az első vétségekről szóló bejegyzések. Márpedig az adósnyilvántartás szabályai szerint még azok adatait is csak leghamarabb öt év után törlik, akik időközben törlesztették tartozásukat pénzintézetük felé (a nem törlesztőket viszont elvileg örökké nyilvántartják). Vélhetően a lakossági hitelboomnak köszönhető, hogy a BAR jelenleg az egy évvel korábbinál immár 56 százalékkal több, összesen 160 ezer magánszemély 230 ezer fizetési mulasztását tartja számon. A hitelintézetek „éberségét” jelzi, hogy az elmúlt időszakban több mint duplájára – átlagosan havi 150 ezerre – nőtt a lekérdezések száma is.
***
A kezesek is felelnek.
Az adósok és adóstársak mellett a kezesek is felkerülnek a lakossági feketelistára, ha nem teljesítik a bankkal szemben szerződésben vállalt kötelezettségüket – derül ki a pénzügyi felügyeletnek (PSZÁF) honlapján a napokban közzétett adós-nyilvántartási tájékoztatóból. Az ügyfeleknek a pénzintézetekkel szembeni vétségeit utóbbiaknak öt munkanapon belül közölniük kell a BISZ-szel. A pénzügyi intézményeknek ugyanakkor már az ügyfélszerződés megkötésekor írásban egyértelműen tájékoztatni kell ügyfelüket arról: nemfizetés esetén milyen adataik kerülnek fel a feketelistára – nyomatékosította a felügyelet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.