Újabb leleplezések Németországban?

A keletnémet állambiztonsági szervek örökségét archiváló szövetségi hivatal befejezte az amerikai CIA-tól hosszú évtizedes titkolózás után visszakapott NDK-akták technikai feldolgozását. Az Egyesült Államokból érkezett információk tetemes része a hajdani állambiztonsági minisztérium külföldi kémtevékenységére vonatkozik, és a késői leleplezés veszélyével fenyegeti az annak idején az NSZK-ban beszervezett ügynököket.

Stefan Lázár
2004. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marianne Birthler asszony, a Stasi-akták kiértékelésével foglalkozó szervezet szövetségi megbízottja – az új adatok felhasználásával – a berlini és a tartományi parlamentek képviselőinek és a közalkalmazottaknak a felülvizsgálását szorgalmazza. Az ellenőrzés áprilisban már meg is kezdődhet. „A honatyák felülvizsgálata bizalomkeltő intézkedésnek számítana” – hangoztatta Marianne Birthler. Bírósági eljárástól senkinek sem kell tartania, hiszen az NDK szolgálatában folytatott kémkedés bűntette elévült. Legfeljebb erkölcsileg lennének megpecsételhetők az egykori ügynökök, és végleg bizonyítást nyerne, hogy a besúgórendszer nemcsak az ország keleti részét hálózta be, hanem Nyugaton is sikeresen működött.
A Washingtontól visszakapott adathalmaz – négyszázezer mikrofilmre majd CD-rom-ra rögzített személyi kartoték – a rendszerváltás legkalandosabb eseményének nevezhető. Mind a mai napig tisztázatlan, hogy a keletnémet kémelhárítás iratai hogyan kerültek amerikai kézbe. Az egyik elképzelés szerint a szovjet KGB-n keresztül jutottak az Egyesült Államokba, ahol azután számtalan perben szolgáltak bizonyítékul. A NATO-ba beépített „mesterkém”, a Topáz álnéven dolgozó Rainer Rupp leleplezése is ezen adatokra vezethető vissza. Az adattár szigorúan titkos elszállítása az újraegyesítés forgatagában a „rosewood” (rózsafa) jelkulcs alatt futott. Ezt a fogalmat azután – helytelenül – ma már a papírok egészére alkalmazzák.
Az NDK állambiztonsági minisztériuma mindent megtett annak érdekében, hogy saját alkalmazottainak se nyújtson maradéktalan betekintést a kémhálózat részleteibe, így egymástól független listákon vezette az ügynökök álneveit, valós adatait, a nekik kiadott feladatokat, az „áldozatokat”. Ebben az első pillantásra áttekinthetetlen labirintusban kellett megtalálni az összefüggéseket, majd azokat öszszevetni a minisztérium gondosan vezetett beérkezési naplójával, amely már előzőleg is a német hivatal rendelkezésére állt. A közalkalmazottakra vonatkozóan Türingia a hajdani NSZK egész területét felölelő ellenőrzésre tett javaslatot. Wolfgang Thierse, a szövetségi parlament elnöke hasonló indítványt sürget a honatyákra vonatkozóan. A német liberálisok nevében Cornelia Pieper FDP-főtitkár a pártok közös indítványát szorgalmazza ugyanezen céllal. Így az NDK nyugati ügynökeinek feje felett még lebeg a leleplezés Damoklesz kardja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.