Szolid emelkedést vártak az elemzők a Budapesti Értéktőzsdétől tegnap nyitás előtt, de a jóslat ezúttal nem vált be: a BUX a reggeli 50 pontos emelkedést követően a negatív irányba indult el, s igen kevés ideig javult. A kereskedés végén az indikátor 11 436,45 ponton akadt meg, ami 28,91 pontos csökkenésnek felel meg. Az elemzők a kereskedés hektikusságát azzal magyarázták, hogy a piac a húsvéti ünnepre készül, hiszen a hét utolsó napján a tőzsdék zöme zárva tart. A forgalmi mutató is a befektetők inaktív jelenlétét mutatta, hiszen a BÉT-en történt üzletkötések árfolyamértéke nem haladta meg a 10 milliárd forintos határt.
A spekulánsok célkeresztjébe a tegnapi üzletkötések során az Antenna Hungária- (AH), az FHB-, a Brau Union-, valamint a Nabi-papírok kerültek. Az AH részvényei már közel egy hete drágultak, árfolyamuk 2730 és 3000 forint között ingadozott. A kereskedők a műsorszóró cég papírjainak erősödéséről azt nyilatkozták, hogy a piac már lassan négy éve vár arra a napra, amikor a kormány határoz a privatizációról. Az idén vélhetően értékesítik az AH 83,71 százalékos állami pakettjét. Ez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a cég részvényei igen régen látott szintre emelkedjenek. Sokak szerint a társaság papírjainak reális ára 4000 forint közelében van: ezt fundamentálisan nem tudják ugyan alátámasztani, de többen elfogadják, hogy az európai uniós csatlakozást követve a cég részvényei a jelenlegi szintjükön alulértékeltnek tekinthetők. A másik indok az lehet, hogy amennyiben a privatizáció során egyetlen befektető kezébe kerül a 83,71 százaléknyi tulajdoni hányad, akkor a fennmaradó közkézen lévő papírokra a törvény rendelkezései szerint vételi ajánlatot kell tenni.
Az FHB az utóbbi hónapok sztárpapírjaként tegnap sem tétlenkedett: a jelzálogbank részvényei 8540 és 8900 forint között imbolyogtak, majd végül napi csúcsuk közelében, 8895 forinton, 320 forinttal felértékelődve zártak. Az elemzők megjegyezték, hogy a 9000 forintos szint meghatározó az FHB árában, hiszen a 4300 forintos kibocsátási árfolyam duplájánál már sokan eladják részvényeiket. Hozzátették: ha a részvény átlépi a 9000 forintos határt, úgy a „csillagos égig” emelkedhet.
A vezető részvények közül egyedül a Richter tudott drágulni, a gyógyszergyártó 0,2 százalékkal értékelődött fel. A Matáv 1,4 százalékot, a Mol 0,4 százalékot, az OTP 0,2 százalékot gyengült.
Ott lesz-e Orbán Viktor Donald Trump elnöki hivatalba avatásán?