Bárándyt maradásra bírták

Kis Ferenc
2004. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem mond le Bárándy Péter igazságügy-miniszter, miután tegnap Medgyessy Péter miniszterelnökkel folytatott megbeszélésén megállapodott arról, hogy biztosítva lesz a tárca által elkezdett igazságügyi reformhoz szükséges pénzügyi forrás. Mindezt maga a tárcavezető közölte a tárgyalás után.
– Nekem el kell fogadnom azt, hogy mennyi pénz van, de az összegnek a reform folytatásához elegendőnek kell lennie – hangsúlyozta az igazságügy-miniszter. Azt is elmondta, konkrét összegről nem eset szó a megbeszélésen, mivel az a pénzügyminiszterrel folytatott egyeztetés témája lesz. Bárándy Péter szombaton egy interjúban úgy fogalmazott: kész távozni a kormányból, ha az igazságszolgáltatásra vonatkozó program nem folytatódik. Mint ismert, Bárándy volt az egyedüli olyan miniszter, akinek távozását minden év költségvetése előtt meglebegtette a sajtó. 2002 szeptemberében még a bírói illetményalap esetleges elmaradása miatt „akart lemondani”, és habár elhatározását nem tudta teljes mértékben végigvinni, mégis megtartotta bársonyszékét.
*
2003 őszén az igazságügyi reformot érintő költségvetési megszorítások kapcsán merült fel a távozása, de a miniszter ismét maradt. Minden lemondását firtató kérdésre kitérő választ adott, hangsúlyozván, bízik abban, hogy meglesz a szükséges pénzügyi forrás, de „azt a vitát, amely arról szól, hogy ki tudja jobban érvényesíteni érdekeit a költségvetési tárgyalások során, a kormányon belül kell eldönteni”.
Medgyessy Péter tegnap rövid eszmecserét folytatott Horn Gyulával is. Az egykori szocialista kormányfő a megbeszélés után közölte, Medgyessy Péterrel egyetértettek abban, hogy vissza kell szerezni az emberek bizalmát. Hangsúlyozta: nincs kormányválság, de változások szükségesek mind a politizálásban, mind a kormányzati munkában. Elmondta: a kormányfő kikérte véleményét a tervezett kabinetátalakításra vonatkozóan is. Ezzel kapcsolatban kifejtette: olyan személycserék mellett foglalt állást, amelyek biztosítják a színvonalas kormányzati munkát és a kiszámítható fejlődést. Kiemelte: közös állásponton voltak a miniszterelnökkel abban is, hogy elemezni kell, mi okozta a kormány bizalomvesztését.
Felajánlott lemondás, leváltás, kinevezés és jelölés is szerepelt az utóbbi néhány nap kormányzati történései között. A folyamatot Gyurcsány Ferenc indította el, aki vasárnap közölte, hogy felajánlotta lemondását a miniszterelnöknek, aki augusztus végére, a kormányátalakítás egyéb kérdéseivel együtt ígérte a döntést. Az MSZP vezetőivel folytatott hétfői konzultáció után Medgyessy Péter annyit mondott: a sportminiszternek most az a feladata, hogy a magyar olimpiai csapat minél sikeresebb szereplését segítse elő. A miniszterelnök ugyanakkor gyorsan döntött Gál J. Zoltán kormányszóvivő leváltásáról, aki hétfőn reggel maga nyújtotta be lemondását, de Medgyessy ragaszkodott a felmentéshez. Indoklásként azt mondta a kormányfő, hogy „reaktív helyett proaktív kommunikációra van szükség. A hírek szerint a valódi ok, hogy a szóvivő Gyurcsány Ferenc bizalmasa, és a sajtón keresztül kiszivárogtatta: Medgyessy le akarja váltani a sportminisztert. Úgy tudjuk, Bárándy és Gyurcsány mellett több miniszter is kilátásba helyezte lemondását, ha az általa irányított terület nem kapja meg a szükséges költségvetési pénzt. Bár az érintettek cáfolták, de elterjedt az a hír is, hogy a miniszterelnök „bizalmi szavazást” kért hétfőn az MSZP vezérkarától, vagyis egyértelmű kiállást kért a párttól személye és a kormány politikája mellett.



Giró-Szász András politikai szakértő: A kormányon belüli mozgásokat leginkább úgy lehet jellemezni, hogy a gazdasági és a politikai elit tartja kezében azt a zsinórt, amelynek végén marionettbábuként rángatózik a kabinet, illetve annak vezetője. A kormány és most már az MSZP által is szorgalmazott radikális változások ugyanis súlyos sérelmeket okozhatnak az egyes érdekcsoportoknak – ezek között kénytelen lavírozni Medgyessy Péter. A gazdasági elit nyilvánvalóan azt szeretné, ha a kormány végre – akár megszorító intézkedések útján – kialakítana egy középtávú gazdasági koncepciót, míg az MSZP inkább a társadalmi megítélését pozitív irányba mozdító intézkedéseket szorgalmazna. Politikai hibának tartanám a miniszterelnök részéről, ha menesztené Gyurcsány Ferencet a sportminiszteri posztról, mert ezzel ahhoz járulna hozzá, hogy vezéralak válhasson belőle az MSZP-n belül. Bárándy Péter igazságügy-miniszter pedig nyilván érzi, hogy süllyed a kormány hajója, kihasználja az alkalmat, hogy szakmai kritériumokhoz kötheti távozását. Ezzel egyszersmind tisztázhatja nevét a kabinetet övező negatívumok alól. EU-biztosi jelölésével Kovács László nyilvánvaló szándéka, hogy meghosszabbítsa politikai karrierjét. Kétséges azonban, hogy az utóbbi, igen megosztó választási kampányok tükrében EU-biztosként jó háttér-együttműködést tudna-e folytatni egy esetleges következő kormánnyal.

Kumin Ferenc politológus: A kormányon belüli mozgások kulcsa a Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc között feszülő konfliktus megértése. Tény azonban, hogy kevés elemző lát egészen tisztán ebben a kérdésben. Az már bizonyos, hogy nem taktikai, színlelt ellentétről van szó a miniszterelnök és egykori tanácsadója között. Lehet, hogy Gyurcsány elébe akart menni a menesztését célzó kormányfői bejelentésnek. Ugyanakkor annak is megvan az esélye, hogy távozásával mentesíteni akarta magát a további két év kormányzásának negatívumai alól. Így egy esetleges 2006-os miniszterelnök-jelöltség esetén kevésbé vonható majd kérdőre a Medgyessy-kabinet bukdácsolásai miatt. Ezért a lépéséért Gyurcsány Ferenc komoly árat fizet, hiszen elveszti a médianyilvánosságot, ugyanakkor vélhetően egy másfajta, az MSZP-n belüli nyilvánosság felé fordul majd. Kovács László EU-biztosi jelölése felfogható egy olyan „leléptetésnek” a politikai színtérről, ami után a szocialista pártelnök-külügyminiszter puhára esik. Más kérdés, hogy milyen konfliktusokat szül majd az a politikai társbérlet, amely a 2006 utáni új kormány és a befolyásos uniós poszton dolgozó Kovács László együttműködéséből adódik. Bárándy Péter esetleges távozása más lapra tartozik. Ő ugyanis ellentétben az elsősorban politikus Gyurcsánnyal és Kovács Lászlóval főként szakember, akinek nem egzisztenciális kérdés, hogy miniszter maradjon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.