Egy Delta 2 rakétával egy nap halasztás után fellőtték tegnap a Messenger űrszondát a floridai Cape Canaveral Kennedy űrközpontjából. A szondának hét év alatt 2,9 milliárd kilométert kell megtennie, hogy elérje célját, a Merkúrt. Egy évig kering majd körülötte, s ezalatt alaposan megvizsgálja a bolygó felszínét és atmoszférájának összetételét – adta hírül a BBC.
Az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA már 1973-ban is fontos kutatási célpontnak tekintette a naprendszer legbelső bolygóját, az akkor felbocsátott Mariner 10 szonda azonban csak háromszor kerülte meg, és csak a felszín 45 százalékáról készített felvételeket.
A Messenger útja kacskaringós lesz, a távoli célponthoz csak bonyolult útvonalon, többszöri pályamódosítás után juthat el. Így útja során egyszer elrepül majd a Föld, kétszer a Vénusz és háromszor a Merkúr mellett is, mielőtt ráállhat a bolygó körüli pályára. A tudósok remélik, hogy a 427 millió dollárba kerülő küldetés révén magyarázatot találnak sok, eddig érthetetlen jelenségre. Választ várnak egyebek közt arra, hogy a Merkúron, amely a Vénuszhoz, a Marshoz és a Földhöz hasonlón úgynevezett kőzetbolygó, miért van sokkal több vasérc, mint a másik három belső bolygón, s hogy a belső bolygók miért különböznek annyira a külső planétáktól, a Jupitertől és a Szaturnusztól. A Földön kívül a Merkúr az egyetlen belső bolygó, amelynek mágneses tere van, talán kiderül majd, hogyan jött ez létre. A legnagyobb rejtély azonban az, hogy minden jel szerint jég is van a Merkúr sarkvidékein, noha az egyenlítő táján a hőmérséklet eléri a 450 Celsius-fokot is. A Messenger érzékeny műszereit ezért kerámiaköpeny védi a forróságtól.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben