Csak egy dolog képes megbízhatóan egyesíteni a szlovákokat – legyenek bal- vagy jobboldaliak, lánglelkű vagy langyos hazafiak, ellenzékiek vagy kormánypártiak, hívők és nem hívők: az úgynevezett „magyar kártya” – írja a magyarokat ismét védelmébe vevő Miroslav Kusy szlovák politológus a SME című liberális lap keddi számában.
Kusy, a pozsonyi Komensky egyetem politológiai tanszékének vezetője azt az egyöntetű felháborodást bírálja, amelyet az hívott életre, hogy Bauer Edit, az Európai Parlament (EP) szlovák képviselőcsoportjának a Magyar Koalíció Pártjához tartozó tagja konstatálta: míg az EP-ben igen, addig a szlovák parlamentben nem szólalhat fel az anyanyelvén, magyarul. Szlovákiában Bauer Edit szavai rendkívül heves ellenkezést váltottak ki. E megállapítás igazságtartalmát senki sem kérdőjelezte meg, ellenben mint bírálatot, indokoltságát mindenki megkérdőjelezte – írja Kusy. Emlékeztet rá: a szlovákiai kisebbségek Brüsszelt természetes szövetségesüknek tekintik, mert az önálló Szlovákia létrejötte óta azt kellett tapasztalniuk, hogy amit a kisebbségi jogok terén sikerült elérniük, azt csakis az európai intézmények nyomásának segítségével érhették el. A politológus hozzáteszi: „A szlovákok is megszokhatnák, hogy a közös haza immár európai kiterjedésű.” Akiket pedig felháborít, hogy a magyarok magyarul akarnak szólni a szlovák parlamentben, azok tudomásul vehetnék, hogy „a szlovák parlament nemcsak a szlovákok számára fenntartott helyekből áll, hanem a Szlovák Köztársaság öszszes polgáráé, idesorolva a már ott ülő magyarokat, nemkülönben a rövidesen bejutó romákat is”.
Autonómiakoncepció nélkül. A szlovákiai magyarok nem találják túlságosan vonzónak az autonómia intézményét, mert csak a Meciar-kormány idején látszott úgy, hogy valóban megfelelne a kormányzati akarat elleni törekvések eszközének – írta a tegnapi SME. Peter Morvay, a lap cikkírója szerint a szlovákiai magyar politikusok és választóik sosem találták magukat szemben azzal az igénnyel, hogy valamilyen autonómiakoncepciót fogalmazzanak meg. (MTI)