Kovács László külügyminisztert javasolja Medgyessy Péter magyar EU-biztosnak a kormány szerdai ülésén – jelentette be Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője tegnap a miniszterelnöknél folytatott négypárti konzultáció után, amelyet Orbán Viktor Fidesz-elnök kezdeményezett. Lendvai szerint Kovács jelölése megfelel az ország érdekeinek és az európai uniós elvárásoknak. Kifejtette: az uniós politikában gyakorlatot és elismertséget szerzett, és egyik szakterülete – a szomszédságpolitika – az unió életében is fontos, és magyar szempontból sem közömbös. Az indokok közé sorolta, hogy az Európai Bizottság több tagjához hasonlóan Kovács is politikus.
Szájer József, a Fidesz uniós képviselője viszont kijelentette: Kovács nem alkalmas a nemzeti érdekek közös képviseletére az Európai Bizottságban, mert megosztja a magyar társadalmat. Sajnálatosnak nevezte, hogy az MSZP belső harcainak következményeként az európai parlamenti választási vereség után egy bukott pártelnököt küldenek Brüsszelbe a szocialisták ilyen fontos pozícióba. Hozzátette: a Fidesz Barsiné Pataky Etelka európai parlamenti képviselőt, volt ausztriai magyar nagykövetet javasolta a biztosi tisztségre, ami megfelel José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke felvetésének is, hiszen ő a nőket részesítené előnyben ezeken a posztokon.
Szájer hangsúlyozta: Kovács kinevezése jelentős mértékben fenyegeti az európai uniós ügyekben kialakult nemzeti konszenzust, az európai néppárti frakció magyar tagjai és a magyar EU-biztos közös munkáját. – Természetesen minden magyar nemzeti érdeket érintő kérdésben a megfelelő módon akár az ördöggel is együtt tudunk működni, azonban Kovács Lászlót nem tudjuk a Magyar Köztársaság hiteles képviselőjének tekinteni – mondta a fideszes politikus.
*
Hasonlóan nyilatkozott Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője, aki az eddigi egyik legrosszabb kormányzati döntésnek nevezte az MSZP elnökének EU-biztosi jelölését. Eörsi Mátyás, az SZDSZ ügyvivője viszont úgy vélekedett, hogy ez megfelel az európai gyakorlatnak, ezért pártja nem emel kifogást a jelöléssel szemben. Ugyanakkor Balázs Péter jelenlegi magyar EU-biztosról azt mondta, hogy „egészen kiváló munkát végzett, nagyon sok érv szólt a maradása mellett, ő kiváló diplomata, alapvetően nem politikus, a biztosok túlnyomó többsége pedig politikus”.
Balázs Péter egyelőre nem kívánta kommentálni, hogy Medgyessy Péter kedden nem őt, hanem Kovács Lászlót javasolta november 1-jétől az új Európai Bizottság magyar tagjának. „Még nem értesültem a döntésről, és nem kívánok nyilatkozni” – reagált hallható meglepetéssel a kormányfő döntésére, amiről az MTI tudósítójának telefonhívásából értesült. Balázs Péter május 1-jétől dolgozik az Európai Bizottság magyar biztosaként.
Michael Mann európai bizottsági szóvivő sem kívánta kommentálni a jelölést, mondván, az a magyar kormányra és José Manuel Barroso új bizottsági elnökre tartozik – írta az Index internetes lap.
Kovács László távozása mind neki, mind Medgyessy Péternek, illetve az MSZP törekvő fiatalabb generációjának megfelel. Ismert, hogy az MSZP-nek az EP-választáson elszenvedett jelentős veresége után Kovács pártelnökként megbukott, és be is jelentette, hogy nem jelölteti magát az októberi tisztújításon. A miniszterelnök-jelöltséget már a 2002-es választások előtt sem tudta elérni a belső pártharcokban, köztársasági elnöki jelölését pedig a koalíciós partner SZDSZ nem támogatja. A biztosi poszton kívül gyakorlatilag tehát nem maradt számára magas pozíció. Nyílt titok az is, hogy a miniszterelnökkel nem volt felhőtlen a viszonya, a két politikus konkurenciát látott egymásban, így nem meglepő Medgyessy Péter döntése.
Vezércikk a 7. oldalon

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni