Lemondott a miniszterelnöki posztról Medgyessy Péter. A kormányfő ezt az Országházban jelentette be tegnap, röviddel délután hat óra előtt, amikor a szocialista párt miniszterelnök-jelölő rendkívüli kongresszusa még tartott.
– Néhány perccel ezelőtt a köztársasági elnök úr útján benyújtottam a lemondásomat az Országgyűlés elnök asszonyának – mondta Medgyessy Péter, hozzátéve, hogy lemondása mai hatállyal érvényes. Szavai szerint sokáig hezitált, ám végül úgy döntött: nem enged a nyomásnak. – Nem lehet, hogy ebben az országban a puccsisták diktáljanak – jelentette ki. Döntését indokolva arról beszélt, hogy meg kell őriznie a baloldali kormány méltóságát, ez az ország, a jelenlegi kormány és minden további kormány érdeke. – Nem lehet a miniszterelnöki intézményt és kormány tekintélyét játékba venni. Nem lehet elvárni egy kormánytól és egy miniszterelnöktől, hogy tekintéllyel és felelősséggel kormányozza az országot akkor, hogyha maga az intézmény egyébként ily módon ingatható meg – fogalmazott. Mint mondta, a konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal szemben a lemondásával teljes egészében magára vállalja a koalíciós partner – az SZDSZ – döntésének következményeit.
Medgyessy Péter hangsúlyozta: nem akarta, hogy idő előtti bejelentésével befolyásolja a miniszterelnök-jelöltek versenyét, ezért várta meg azt a pillanatot, amikor a szocialista párt kongresszusán elkezdődik a szavazás. Jelezte: azért titkolta el eredeti szándékát, mert el akarta érni, és el is érte, hogy az MSZP ne húzza el a kormányfőjelölt személyének megnevezését. Meggyőződése ugyanis, hogy így van idő átgondolni, az új miniszterelnök kikkel, milyen programmal, milyen módon kíván kormányozni. – Így biztosítható, hogy stabil, kiszámítható és kulturált legyen az átmenet – vélekedett, hozzáfűzve, hogy ezzel a kormány tisztessége megmarad, a miniszterek emelt fővel távozhatnak. Medgyessy arról biztosított, bárki nyer is az MSZP kongresszusán, együttműködik vele az ország további sikeres kormányzása érdekében.
A kormányfő kitért a Mádl Ferenc köztársasági elnökkel tegnap reggel, a Sándor-palotában folytatott konzultációjára is. Elmondása szerint ez arról győzte meg, hogy az államfő „a tisztességes, gyors, alkotmányos megoldás híve, ismeri és vállalja felelősségét”. – Ennek tudatában, mélyen bízva a köztársasági elnök intézményében és a köztársasági elnök személyében, döntöttem úgy, ahogy döntöttem – jegyezte meg.
Lemondására utalva Medgyessy úgy vélte: ilyen szellemben ez a megoldás nem igényel több időt, mint a bizalmatlansági indítvány, amely akár meg is bukhat, ha néhány kormánypárti képviselő nem szavazza meg.
Medgyessy Péter Szili Katalin házelnöknek címzett levelében lemondása kapcsán azt írja: a politikai légkör nem sokat javult, alantas stílus, acsarkodás jellemzi a közéletet. A továbbiakban úgy fogalmaz: „Szembetalálkoztam a koalícióban keletkezett széthúzással is, amint felhagyni kívántam visszhangtalanná lett megegyezési törekvéseimmel.”
n
A kormányfő húszperces megbeszélést folytatott az államfővel; a kialakult helyzetet tekintették át a köztársasági elnökkel – jelentette be Schillinger Erzsébet, Mádl Ferenc sajtófőnöke tegnap reggel. Napközben az MTI a kormányfő előzetes konzultációinak tartalmát jól ismerő jogászoktól származó információra hivatkozva azt közölte: a hírek szerint Medgyessy Péter azzal a feltétellel adta volna be lemondását tegnap reggel Mádl Ferenc államfőnek, hogy a kormányváltás a lehető legrövidebb időn belül lezajlik; erre azonban nem kapott garanciát. Mádl Ferenc köztársasági elnök és Medgyessy Péter miniszterelnök szerda reggeli budapesti négyszemközti megbeszélésén nem esett szó garanciakérésről – reagált az információkra a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóirodája.
Eljött Mádl ideje. Harminc napja van a köztársasági elnöknek arra, hogy a parlamenti pártokkal való konzultációt követően javaslatot tegyen az Országgyűlés által megválasztandó új miniszterelnök személyére – erősítette meg lapunknak Kolláth György alkotmányjogász, az úgynevezett jogállási törvény 9. paragrafusára hivatkozva. Úgy folytatta: az alkotmány 28. szakaszának 3. bekezdéséből kiderül, ha a javaslattételtől számított negyven nap múlva nincs megfelelő parlamenti igen szavazat egyetlen jelölt mellett sem, akkor a köztársasági elnök mérlegelheti a T. Ház feloszlatását.
Rogán Antal (Fidesz): Medgyessy Péter miniszterelnökhöz méltó és a demokratikus döntést hozott lemondásával. A Fidesz abban bízik, hogy a miniszterelnök távozása után, az új kormányfő megválasztásánál a koalíció betartja az alkotmányos előírásokat. A Fidesz vezetése ma vitatja meg a kialakult helyzetet.
Dávid Ibolya (MDF): Az SZDSZ és az MSZP olyan lehetetlen helyzetbe hozta Medgyessy Pétert, hogy nem maradt más lehetősége, mint a lemondás. A miniszterelnök személyes döntést hozott, és tiszteletben kell tartani, hogy nem kíván asszisztálni a koalíciós pártok játszmájához. Bíznunk kell a köztársasági elnök úr bölcsességében, hogy segíti mielőbb helyreállítani Magyarország vezetését.
Lendvai Ildikó (MSZP): Az MSZP megérti, de nem örül, hogy Medgyessy Péter a lemondás mellett döntött. Reméljük, a köztársasági elnök a leggyorsabb megoldást választja. Kongresszusunk megnevezi a miniszterelnök-jelöltet, a jogi procedúra megváltozott, de az MSZP továbbra is a gyors megoldásban érdekelt.
Pető Iván (SZDSZ): Medgyessy Péter korábban azt ígérte: ha lesz közös kormányfőjelölt csütörtökig, a konstruktív bizalmatlansági indítványt elfogadja, sőt ő maga javasolta ezt. Megváltoztatta a véleményét, személyes és presztízsszempontjai kerültek előtérbe. Ezzel valószínűleg később alakul meg az új kormány, de ez sem dráma. Ha a konstruktív bizalmatlansági indítvány alkotmányos vitákat vet fel, az SZDSZ ezt a kérdést nem erőlteti, és tudomásul veszi az államfő döntését.