Megfélemlített délvidékiek

A szerbiai helyzet eszkalálódását jelzik a vajdasági magyarok elleni támadások. A szerb fiatalok bandákba verődve, ellenséges szándékkal magánterületekre is behatolnak, a magyar nemzetiségű polgárok lassanként már saját otthonukban sem érezhetik biztonságban magukat. Az atrocitások nemcsak az elkövetés módjaikban, hanem méreteikben is veszélyesebbé váltak.

Sebestyén Imre
2004. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húsz-harminc fős csoportok kitervelt támadását vagy a Molotov-koktélos merényletet már nem lehet ittas fiatalok diszkózás utáni verekedésének minősíteni. A hatóságok pedig a gyors és hatékony reagálás helyett a sértettekre gyakorolnak nyomást, nehogy nemzeti indíttatásúnak minősítsék a támadást.
Erre a jelenségre is felhívja a figyelmet a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP), amely Budapestnek is felrója a lagymatag reagálást, ami szintén nem járul hozzá az atrocitások megállításához. A VMDP közleményében úgy értékel, hogy „az összképet nézve a szemlélőnek egyre inkább az lehet a benyomása, hogy a vajdasági magyarság – megfélemlített közösségként – túszhelyzetbe csúszik. Mintha a szerb politikai elit újonnan kialakuló tengelyének az lenne a célja, hogy a nemzetköziek ne csak Hágára és Koszovóra összpontosítsanak. Pontosabban, ha arról beszélnek, legyenek figyelemmel az EU-s kisebbségekre, elsősorban a megfélemlített magyarokra is”. A VMDP ismét a magyar pártok összefogását szorgalmazza, hogy a vajdasági magyarság ne kerüljön túszhelyzetbe. Olyan koordinációs testület létrehozását kezdeményezi, amely az atrocitások ügyében összehangoltan és legitimen tud politikailag minősíteni és ennek alapján cselekedni.
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) közben reagálva a VMDP-nek a magyar választási koalíciót szorgalmazó javaslatára, képmutatással vádolta meg Ágoston András pártját. A VMDP ugyanis a javaslatához tüstént feltételt is szabott: Kasza József neve ne szerepeljen a közös listán. A VMSZ nem fogadta el a javaslatot, amelyet propagandalépésnek minősített. A legnagyobb magyar párt viszont támogatta az indítványt, hogy a vajdasági választásokon a kisebbségi pártok esetében ne alkalmazzák az ötszázalékos parlamenti küszöböt, aminek meghatározásában a minap maga is részt vett. A magas cenzus a vajdasági kisebbségi pártok közül csak a VMSZ-nek kedvez, mindenki mást kiszorít a tartományi képviselőházból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.