Százmilliós is lehet a bírság

Akár százmilliós bírságra is számíthat az a cég, amelyik a múlt héten kisebb környezeti katasztrófát okozott a Kenyérmezei patak és a Kis-Duna-ág egyik szakaszán. A kár nagyságát egyelőre nem lehet megbecsülni, de az megállapítható, hogy a szennyezett területeken jelentős pusztulást szenvedett a vízi élővilág.

Munkatársunktól
2004. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan ma fejeződik be a táti Kis-Duna-ág szennyeződött szakaszának kármentesítése – tudtuk meg tegnap Horváth Lajostól, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatóhelyettesétől. A szakember elmondta: a laboratóriumi vizsgálatok alapján büntetőeljárást kezdeményeznek a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányságon a környezeti katasztrófát okozó dorogi veszélyeshulladék-égető üzemeltetője ellen; a cég várhatóan akár százmilliós bírságra is számíthat.
– Habár a parttól néhány száz méterre lévő úgynevezett kátyús kutakban egyelőre nem találtak szennyeződést, de a vízminták és a laboratóriumi vizsgálatok olyan toxikológiai koncentrációt mutatnak, ami a teljes vízi ökoszisztéma mellett az ivóvízbázist is veszélyezteti – közölte Horváth Lajos. Hozzátette: már elkezdődött a szórványos halpusztulás, ami a mérgező anyagok koncentrációjához képest kismértékű. Elmondta: a Duna és a Kenyérmezei patak jelenleg is vegyszerszagú, most a parti növényzetről távolítják el az olajos emulziót a szakemberek. – A környezeti kárt egyelőre nem lehet megbecsülni, de az megállapítható, hogy a szennyezett területeken jelentős pusztulást szenvedett a vízi élővilág – tette hozzá Horváth.
Mint arról lapunkban is beszámoltunk, a szakemberek múlt pénteken észlelték, hogy a dorogi hulladékégetőben egy ezerötszáz köbméteres tartály repedésén át mintegy százötven köbméter megsemmisítésre váró fáradt olaj és oldószer szivárgott át a Kenyérmezei patakba, majd a szennyezés Tát határában a Kis-Dunát is elérte. Vízvédelmi szakemberek úgynevezett merülőfallal megállították a szennyeződés nagy részét, amit a folyóból már pénteken kimertek.
Lágler Katalin, az Onyx Kft. igazgatója úgy fogalmazott: a tartály kilyukadásán kívül emberi mulasztás is történt, amiért belső vizsgálatot indítottak. Becslésük szerint mintegy száz köbméter veszélyes olajemulzió szivárgott el, amelynek egy része eljutott a Dunáig.
A térség vízellátását biztosító Észak-dunántúli Vízmű Rt. a maximális biztonság érdekében a szigeten működő négy kútból a szennyeződéshez közelebb lévő kettőt leállította. A vízminőség ellenőrzésére a vízmű és a hatóságok mind a kutakból, mind az ellátott térségben lévő fogyasztóktól naponta vettek, illetve vesznek vízmintát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.