Május huszonkettedike óta új látványossága van a Székelyföldnek. Székelyudvarhely főterén ugyanis ezen a napon Orbán Viktor korábbi miniszterelnök jelenlétében felavatták az Emlékezet parkját. A helyiek azóta csak Hősök tereként emlegetik a tizenhárom szobornak helyet adó parkot, amelyet azonnal birtokba vettek: a város és a környék iskolái kirándulásokat szerveznek a magyar történelem nagyjainak megtekintésére, és kihelyezett történelem- és irodalomórát tartanak. A hely azóta kihagyhatatlan állomása minden Székelyföldre utazó magyar kirándulócsoportnak is: a park immár két hónapja éjjel-nappal tele van emberekkel, a szobrokat nemzetiszín szalagokkal díszítik fel, és mindegyik előtt állandóan van friss virág. A nagy sikerű elképzelés anyaországi munka és támogatás eredménye: a Heil Tibor építész által megálmodott kompozíciót Blaskó János, Tóth Emőke, Lesenyei Márta és Krisztiáni Sándor szobrászművészek alkotásai népesítik be. A szobrászok (utóbbi kivételével) mindannyian Zsennye polgárai, így adott volt az ötlet, hogy munkájuk eredményét szűkebb pátriájuk polgárainak is bemutassák egy nagyszerű fotósorozat segítségével. (A képeket Kereszti Gábor, Ugron Gáspár és lapunk fotórovatának vezetője, Tóth Tibor készítették.)
A vasárnap délutáni megnyitón Szilvágyi József polgármester a szoborparkot a határokon átívelő nemzeti újraegyesítés szép példájaként aposztrofálta, majd Kondor Katalin, a Magyar Rádió elnöke nyitó- beszédében kifejtette: a tizenhárom híres magyar mellszobrához virradattól éjfélig zarándokolnak a látogatók Erdély legmagyarabb városában, így egy új látványosságot és találkahelyet kapott a város az anyaországtól. (A park minden költségét anyaországi önkormányzatok és magánszemélyek vállalták.) A kivitelezés során igazi székely furfangra is szükség volt, hiszen a legnagyobb erdélyi vándor, Wass Albert szobrát ma sem lehet felállítani a Kárpát-medencében amiatt, hogy az írót – alaptalanul – fasiszta háborús bűnök elkövetésével vádolják. Az Erdélyből száműzött író mellszobra ezért „A vándor székely hazatalál” felirattal készült el, de bizonyosan eljön az idő, amikor egyszerűen Wass Albertre cserélhetik. A szoborpark léte egyben felhívás és figyelmeztetés arra, hogy ismerniük kell saját történelmünket. (Az író szimbolikus hazatérése elől, úgy tűnik, lassan elhárulnak az akadályok, ugyanis a román legfelső semmítőszék által a Nagy-Románia párti képviselőnek, Adrian Moisoiunak küldött levelében az áll: a kivizsgálás nyomán megállapítást nyert, miszerint Wass Albert nem tekinthető háborús bűnösnek. – A szerk.)
Lapunk kérdésére Blaskó János szobrászművész – aki hat alkotást jegyez a szoborparkból – elmondta, az avatás után alkalma volt megtapasztalni azt, aminél többet szobrász nem remélhet: élni kezdett az alkotása. Az ünnepséget követő első munkanapon ugyanis az egyik tanítónő elhozta kisiskolásait a parkba, és minden szobornál elmagyarázta nekik, miért fontosak ők a magyarság számára. A diákok egyenként megkoszorúzták a műveket, és a végén – amikor a pedagógus kérdésére saját példaképet kellett választaniuk – egyöntetűen bemasíroztak Csaba királyfi szobra alá.
Szenteljünk pár szót a szobroknak. A már említett Wass Albert és Csaba királyfi mellett helyet kapott Szent László király és az egységes haza gondolatát soha fel nem adó Fráter György. Hazatért a bujdosásból II. Rákóczi Ferenc, a lengyelként is igaz magyar Bem apó és Wesselényi Miklós, az örök ellenzéki. A Kárpát-medencében első alkalommal tiszteleghetünk az országépítő Bethlen István miniszterelnök szobra előtt, de nagy fejedelmünkre, Bethlen Gáborra, a nagy lengyel királyként is tisztelt Báthori Istvánra és a törökverő Hunyadi Jánosra is emlékezik egy-egy alkotás. Az erdélyi személyiségek sorát a városban házat építő Nyírő József mellett a transzilvanizmus megálmodja, Kós Károly gyarapítja. Az Emlékezés parkjának létrehozása különben megmozgatta a városlakók fantáziáját: ezernégyszáz család válaszolt arra a pályázati felhívásra, amely a nagy személyiségekkel kapcsolatos emlékeket, benyomásokat firtatta generációkat átívelő viszonylatban. A székely ruhába öltözött győztes gyerekek májusban a jutalom mellett a szobrok leleplezésében is segédkezhettek.
A vasárnap Zsennyében megnyitott kiállítás a szervezők szerint ősszel Budapesten is megtekinthető lesz, várhatóan az év végére könyv is készül a székelyudvarhelyi Emlékezés parkjáról.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben