Pesszimista hangulat és magas olajárak mellett kereskedtek tegnap a nemzetközi tőkepiacokon. Tokióban a Nikkei 225 index 1,3 százalékkal mérséklődött, a piac első szegmensét átfogó Topix 0,16 százalékkal értékelődött le. A gyengülést az okozta a japán tőzsdén, hogy a csipgyártó berendezések globális piaci forgalma júliusról augusztusra 28,9 százalékkal 2,483 milliárd dollárra csökkent. A legnagyobb visszaesés az ázsiai térségben jelentkezett; Kínában 51 százalékos, Észak-Amerikában pedig 31 százalékos volt a csökkenés.
Európában is lefelé mozogtak az árfolyamok, Frankfurtban a DAX értéke másfél százalékkal csökkent, miután a Deutsche Bank közölte, hogy a szeptemberi jármű-értékesítési adatok várhatóan csökkenést fognak mutatni. A gyengülést erősítette az is, hogy a ZEW gazdaságkutató intézet szerint a német gazdasági növekedés méretei megkérdőjelezhetők.
Gyengüléssel indult a Wall Street-i kereskedés is, a Mexikói-öböl olajellátási zavarai, a nyersolaj árának emelkedése, valamint a csipgyártó szektorról szóló negatív elemzések következtében a befektetők profitot realizáltak.
A vállalati hírek sem voltak minden esetben meggyőzők, az amerikai Advanced Micro Devices bejelentette negyedéves eredményeinek várható csökkentését a mobiltelefonokban és más készülékekben használt áramkörök reméltnél alacsonyabb keresletére hivatkozva.
A Merrill Lynch és a Levi Strauss gazdálkodási adatai viszont a vártaknál kedvezőbbek lettek. A Merrill Lynch a tavalyi időszaknál nyolc százalékkal alacsonyabb profitról számolt be, ami az elemzői várakozásoknál jobb lett. Az amerikai Levi Strauss farmerruházat-gyártó 46,6 millió dolláros adózott eredményt ért el az augusztus 29-én zárult harmadik üzleti negyedévében, az egy évvel azelőtti 4,3 millió dolláros veszteség helyett.
A magyar piacon a BUX nyitást követően jelentős növekedést jelzett, a felfutás után az index elkezdett gyengülni, a csökkenés végigkísérte a tőzsdemutatót a zárás pillanatáig. A hazai indikátor 77,53 ponttal előző szintje alatt lépett a partvonalon túlra. A kis forgalmú részvények indikátora, a Bumix 14,97 ponttal csökkent. A vezető részvények a napokban megszokott módon vegyesen zártak, a Mol és az OTP kurzusa, a Richter, a Matáv és az újra a blue chipek közé sorolt BorsodChem ára emelkedett. A forgalom 10,6 milliárd forintra nőtt.
A kis forgalmú részvények közül a NABI árának gyengülése meglepetést keltett. A buszgyártó cég ára annak hatására lett olcsóbb, hogy a legnagyobb tulajdonosa végelszámolásról döntött. Az 54 százalékos NABI-tulajdonnal rendelkező Első Magyar Alap (EMA) jövő év január 1-jén végelszámolás alá kerül. Ez azt jelenti, hogy a társaság kiszórja NABI-részvényeit, ami árcsökkentést fog eredményezni.
Orbán Viktor: 2024 egy percben