Harminc év füstölés után úgy jött ki a rendelőből egyik ismerősöm édesanyja, hogy nem kívánta a cigarettát, „leszokott”. „Kirázták belőle a nikotint, én sem értem, hogy pontosan hogyan. Azt mondta, rákapcsolták valami gépre” – mesélte, amin persze az ember csak mosolygott egyet. Ettől függetlenül a tény tény maradt: a mama nem gyújtott rá. Persze a banális slágerrefrén, miszerint „az egyiknek sikerül, a másiknak nem”, akár a leszokni vágyók jelmondata is lehetne. Hiszen a „rezgetőgép” rajta ugyan segített, ám egy másik ismerős mindössze három napot bírt ki bagó nélkül a kezelést követően. Szerinte kamu az egész. Véleményét a hivatalos orvostudomány is osztja. Annyi bizonyos, a hetvenes évektől kezdődően Magyarország töretlenül halad előre a dohányzási világranglistán: 1992-re a 13. helyről sikerült felküzdenünk magunkat a 3. helyre: a statisztikai adatok szerint csak Lengyelországot és Görögországot nem tudtuk két vállra fektetni az egy főre eső cigarettafogyasztás tekintetében. A 15–65 évesek 38 százaléka bagós, szerény becslések szerint is minimum kétmillió dohányossal számolhatunk, annak minden egészségügyi következményével együtt.
A dohányzás legalább 25 féle betegség kialakulásában játszik szerepet, köztük ott a rettegett rák is: e téren szintén az élbolyba tartozik Magyarország. A szenvedély azonban erősebb az észérveknél, s aki egyszer már rászokott a cigarettára, nehezen tud kitörni a függőségből, a legtöbb esetben segítségre szorul.
Molnár György doktor állítja, a frekvenciaterápia valóban csodákra képes. Elvonási tünetek nélkül szabadít meg a függőségtől, a páciensnek mindössze annyi a dolga, hogy betartja a folyadékfogyasztásra vonatkozó előírásokat: minden fél órában egy jó nagy pohár ásványvíz vagy bármi más alkoholmentes ital. Erre azért van szükség, hogy a dohányos idők lerakódott, a terápia során felszabadított és a fizikai függőséget előidéző salakja minél gyorsabban kiürüljön a szervezetből. De ez is csak egy-két hétig kötelező. Mindez elég csábítóan hangzik, s ahogy Molnár doktor magyarázatát hallgatja az ember a módszer lényegéről, még logikusnak is tűnik. A frekvenciagyógyászat több mint két évtizedes múltra tekint vissza, akkor alkotta meg az első gyógyászati célú szerkezetet Németországban Franz Morell. Azon a felismerésen alapul, hogy az anyag rezgéshullámokat bocsát ki. Az élő szervezetek frekvenciái igen alacsonyak, de – megfelelő érzékenységű műszerekkel – mérhetőek, ha nem is könnyen – állítja a doktor. A szervek, szervrendszerek normális működés esetén egy bizonyos frekvenciatartományban rezegnek, az ettől való eltérés hibát jelez – azaz betegséget, vagy annak előállapotát. A rezgésszint normalizálásával a betegséget, vagyis az abnormális működést meg lehet szüntetni. De hogyan is történik mindez?
Molnár doktor elmondása szerint ennek megértéséhez elég csak a középiskolás fizikatankönyveket felidézni, a kulcs az interferencia. Leegyszerűsítve: egy adott frekvenciát saját – 180 fokkal elforgatott – tükörképével ki lehet oltani. Úgy véli, ez a gyógyítás új technikája lehetne, ám ehhez még nagyon sokat kellene kutatni, pontosan feltérképezni például a szervek normális rezgéstartományát. Ám szerinte a „közegellenállás” igen nagy, nehéz áthatolni a mindenkori tudományos világképet védő falakon. Na és ott az üzleti érdek is: a frekvenciagyógyászat térhódítása például a gyógyszergyártók pozícióit veszélyeztetné – vélekedik. Úgyhogy pillanatnyilag nincs olyan hiteles, tudományos dokumentáció, amely alátámasztaná a frekvenciaterápiában lévő lehetőségeket. Ennek hiányában viszont nem indul meg a kutatás, a technikai fejlesztés, ami nélkül nem lehet eredményeket felmutatni. A frekvenciagyógyászat például nem került be azon alternatív gyógymódok közé sem, amiket nálunk az Akadémia csak nemrégiben ismert el hivatalosan, mivel eredményességének bizonyításához további kutatások szükségeltetnek – magyarázza Molnár doktor, egyetértését hangoztatva. Ő egyébként a hetvenes években végzett Leningrádban, az orvosi fakultáson. Mint meséli, bármilyen furcsa, de a szovjet tudomány már akkor tanította és kutatta az alternatív gyógyászati módszereket: az akupunktúra, a reflexológia a hivatalos tananyag részét képezték, katonai kórházakban dolgoztak az úgynevezett parapszichológiai módszerekkel. Szerinte a szovjet nyitottságnak egyik magyarázata a Kínával ápolt jó kapcsolat lehetett, másrészt pedig a hidegháborús verseny adta az inspirációt, hogyan lehet szélsőséges helyzetben, műszerek, gyógyszerek nélkül is ellátni a sebesült katonákat a harctereken. Leningrádban például eredeti ősnyomtatványokból tanították az akupunktúrát a kínai professzorok.
Mindenesetre a dohányzásról való leszoktatási programot – amelyet a Magyar Rákellenes Ligával együttműködésben irányít – Molnár doktor szigorúan dokumentálja, és eddigi tapasztalatai szerint kevés a visszaeső. Aki betartja a vízivási előírást, és minimális önfegyelme van – vagyis valóban le akar szokni –, az megszabadul az önpusztító függőségtől. Az egyórás procedúra nem fáj: a doktorral folytatott, görcsoldó elbeszélgetéssel indul, és egy kényelmes karosszékben folytatódik. A pácienst a doktor ráköti a gépre, aminek mintatartályába belerakja a kezelés előtt félig elszívott – remélhetőleg utolsó – cigaretta maradékát. A gép leolvassa a „csikk” frekvenciáit, amelyek tartalmazzák a nyál és a dohány égéstermékeinek rezgésjellemzőit, aztán ezeket a frekvenciákat „megfordítva” viszszalövi a szervezetbe, azaz interferenciát idéz elő, úgyhogy főként a laza, rostos kötőszövetekben elraktározódott méreganyagok – mint például a nikotin – felszabadulnak. S hogy minél előbb távozzanak a szervezetből, sok-sok vizet kell inni. Enynyi az egész. Persze a szakemberek azt mondják, a „rezgetősdi” csak díszlet, ugyanolyan elven működik, mint az úgynevezett placebo, azaz hatóanyag nélküli gyógyszer. Az is gyógyít esetenként – csakhogy nem kémiai, hanem pszichológiai úton. Akiben valóban megérett az elhatározás, azt ez a modern, „nikotinűző szertartás” hozzásegítheti a sikerhez, bár igaz ez az összes egyéb „varázsszerről”. A leszokó szempontjából egyébként mindegy is, hogy miként hat Molnár doktor gépe – ha valóban hat.
Kóklernek bélyegezni nehéz, hiszen Molnár doktor többek között a Honvéd-kórház megbecsült orvosa volt nyugdíjazásáig, ám ő maga figyelmeztet arra: a szélhámosok a frekvenciagyógyászatban is megjelentek. Ideje lenne, hogy legalább szakirányú végzettséghez kössék a praktizálást. Most ugyanis bárki végezhet kezeléseket, akinek van gépe – szögezte le. A leszoktatás pedig egyre virágzóbb üzlet.
Az addiktológusok szerint a dohányosok elvonási tünetei a nikotinpótlással csökkenthetők. A régi vágású úriemberek szerint kizárólag akaraterő kérdése az egész. Molnár doktor meg azt mondja, neki kellene állni végre, és komolyan, tudományos módszerekkel megvizsgálni, mire is képes a rezonancia. A dohányosok egyébként szép summával gazdagítják az államkincstárat: az összes adónemet figyelembe véve, egy doboz cigaretta árának több mint fele vándorol az állam zsebébe. A cigaretta ára pedig folyamatosan emelkedik. Sokan azt mondják, ez a legjobb módszer a leszoktatásra. Bár az utcán eldobott ukrán cigarettás dobozok emelkedő számát látva talán mégsem.

Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó