Furcsa intervenciós játékba bonyolódott az idén tavaszszal az akkor éppen privatizációjának utolsó szakaszában lévő Bóly Rt. A cég ugyanis a korábban a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési (MVH) Hivatalhoz intervencióra felajánlott 4100 tonna kukoricáját az intervenciós határidő-lejárat után vonta ki a közraktárból. Csakhogy a 2003. évi termésű élelmezési búza és takarmánykukorica intervenciós felvásárlásáról és közraktári támogatásáról szóló 54/2003. (V. 20.) FVM-rendelet 6. §-a szerint a termelő 2004. április 15-ig állhatott el bármikor jogkövetkezmény nélkül az intervenciós értékesítési szándékától, és rendelkezhetett a termékkel szabadon. Ugyancsak a rendelet szerint az április 15-ig nem értékesített, illetve fel nem használt búzát és kukoricát megtestesítő közraktárjegyet (árujegy és zálogjegy) 2004. április 30-ig a termelő köteles a miniszter által kijelölt szervezetre átforgatni, aki rendeletben meghirdetett intervenciós áron megvásárolja az árut.
A birtokunkba került dokumentumok szerint az MVH 2004. április 15-e után ellentétes adatokat kapott a közraktározást végző Concordia Rt.-től, és a Bóly Rt.-től is. A Concordia az április 15-i fordulónap kapcsán azt jelentette, hogy a Bóly Rt.-nek 3050 tonna kukoricája van közraktáron. Ugyanakkor a Bóly Rt. 2004. április 14-i dátummal lemondó nyilatkozatot – amelynek értelmében eláll az intervenciós értékesítéstől – küldött az MVH részére, és jelezte azt is, hogy a közraktárban tárolt kukoricája – saját értelmezése szerint – nem intervenciós tételnek, hanem normál közraktári tételnek minősül, mert nem vette igénybe utána az intervenció biztosította hitelt. A Bóly Rt. 2004. április 14-re keltezett lemondó nyilatkozata április 26-án érkezett az MVH-hoz. Információink szerint azonban 2004. április 21-i postabélyegző szerepel azon a borítékon, amelyben a lemondó nyilatkozat érkezett. (A dátumok és a feladás között bizonyosan nem stimmel valami, mert az a hazai postaviszonyok között is szinte elképzelhetetlen, hogy egy egyszerű levélnek 13 napig kelljen bolyongania, amíg megérkezik a címzetthez, ráadásul ez a levél elsőbbségiként lett feladva.) Nem stimmelnek a közraktárban tárolt kukoricáról szóló adatok sem, mert a Concordia 3050 tonnát jelzett az MVH-nak, a Bóly Rt. azonban 4100 tonnáról mondott le.
Értesüléseink szerint a Bóly Rt. azért szállt ki az intervencióból (az erre szóló engedélyt ugyanis a visszásságok ellenére megkapták), hogy a szabadpiacon értékesítse kukoricáját. A kukoricára vonatkozó intervenciós ár huszonegyezer forint volt tonnánként, míg a szabadpiacon ennél jóval többet ért. A Budapesti Árutőzsde jelentése szerint például április 29-én a takarmánykukorica májusi ára ötszáz forinttal 37 080 forintra csökkent, a júliusi pedig háromszáz forinttal 38 300 forintra nőtt. Valószínű tehát, hogy hasonló többletnyereségtől nem akart elesni a Bóly Rt., amelynek így – az intervencióból való kihátrálással – több tíz millió forintos nyeresége származhatott.
A Bóly Rt. mellett két másik cég – a Fonyód-Ordacsehi-Balaton Agrár Rt. és az Olasz-Kustár Farmer Kft. – is határidőn túl nyújtotta be lemondónyilatkozatát. Az ilyen lemondónyilatkozatokat a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium piacfejlesztési főosztálya jogosult rendezni. Az ügyben megkerestük az agrártárcát és a Bóly Rt.-t is, de lapzártánkig nem kaptunk választ kérdéseinkre. A Bóly Rt. a júliusi privatizáció során MSZP közeli tulajdonba került.
Dráguló agrártermékek. A mezőgazdasági termékek január–szeptemberi átlagos áremelkedése 5,9 százalék volt a tavalyi év azonos időszakához képest, ugyanakkor szeptemberben az árszínvonal 5,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A mezőgazdasági termeléshez felhasznált termékek és szolgáltatások ára január–szeptemberben 11,6 százalékkal volt magasabb, mint 2003 azonos időszakában. A termelők jövedelmi helyzete az év első kilenc hónapjában 7,4 százalékkal romlott az árviszonyok változása következtében.