A csalók oldalán

Pataky István
2004. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rossz tanácsadó a gyűlölet. Az elborult agy pillanatok alatt kicsinyes bosszústratégiákat dolgoz ki. A kérdés ilyenkor mindig az, hogy ezek a dühkitörésekből fakadó forgatókönyvek a gyakorlatban is megvalósulnak-e. Mert ha igen, akkor azok káros következményei legtöbbször éppen a kitervelők fejére hullanak vissza.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) a mai Ukrajna területén élő magyar kisebbség 1989-ben alakult első s máig legnagyobb súlyú társadalmi-érdekvédelmi szervezete, amelynek több mint harmincezer bejegyzett tagja van. A Kovács Miklós vezette szervezet programjában a nemzetiségi önigazgatás megteremtése a cél, amit a kisebbségi önkormányzat vagy területi autonómia megteremtése útján kíván elérni. A KMKSZ-t irányító politikusok még a rendszerváltó időszakból állnak baráti, bajtársi viszonyban a Fidesszel, az azonos gondolkodás és a közös ügy kétségtelenül megalapozta a hosszú távú együttműködést. Elsősorban ez utóbbi zavarta az elviselhetetlenségig a szocialistákat, így 2002-es hatalomra jutásuk után, leplezetlen gyűlölettől vezérelve kezdték el keresni a KMKSZ ellenszervezetét. Meg is találták a Gajdos István-féle Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetségben (UMDSZ). Azóta az UMDSZ lassan, de biztosan rátelepedett minden olyan területre, ahol anyaországi pénzek jelentek meg. A Gajdos István vezette formáció rövid idő alatt az MSZP kárpátaljai partnerszervezetévé nőtte ki magát, anélkül, hogy a helyi magyar közösség többségének bizalmát élvezné.
De hogyan is került a képbe Gajdos István? A 2002-es ukrajnai választásokon az egyetlen választókörzet, ahol az etnikai arányoknak köszönhetően esély volt magyar jelölt győzelmére, a Beregszász központú választókörzet volt. A megyei adminisztráció nem akarta, hogy a térség volt országgyűlési képviselője, Kovács Miklós győzzön, hiszen ő köztudottan semmilyen formában sem fonódott össze a hatalmon lévők politikai-gazdasági köreivel. Éppen ezért lépésekre szánták el magukat. Lecsatoltak a választókerületről kilenc olyan falut, ahol korábban a KMKSZ nagy arányban nyert, és elindítottak saját választólistájukon egy Kovács Miklós Ivanovics nevű jelöltet megtévesztés gyanánt. Mindezek ellenére a KMKSZ-győzelem született. Ekkor az ukrán választási hatóságok megsemmisítették négy olyan választókerület eredményét, ahol a KMKSZ győzött, s nyertesnek kiáltották ki Gajdos Istvánt, akit az Ukrán Szociáldemokrata Párt is támogatott. Később, a munkácsi időközi polgármester-választásokon újabb látványos törvénysértések történtek, természetesen ezúttal is a Gajdos-táborhoz tartozó hatalompárti jelölt javára.
Az ukrán elnökválasztáson történt csalások tehát korántsem érték meglepetésként azokat, akik közelről tapasztalhatták a Kárpátalján végbemenő, nyilvánvaló törvénysértéseket. Miután az unió és a NATO irányítói sorban elítélik Kijevet a csalások miatt, a magyar kormány – szokásához híven – igyekszik felsorakozni a hangadók mellé. Csakhogy a Nyugat-barát kijevi ellenzék tisztában van azzal, hogy a budapesti baloldali kabinet mindvégig saját embereként tartotta számon és segítette a kijevi parlamentben Kucsma és Janukovics érdekeit képviselő Gajdost. A KMKSZ iránti gyűlölet ezúttal igencsak rossz stratégia irányába tolta a mindenkivel, de főleg a szomszédokkal jó viszonyra törekvő szocialistákat.
Gajdos révén a csaló kijevi hatalom oldalán álló magyar kormány Ukrajna-politikája nemcsak a demokráciát követelő ukrán tüntetőkkel és Juscsenkóval áll szemben, de Brüsszellel, Washingtonnal, a civilizált világgal is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.