Állami sajtóalapra van szükség a Sajtószabadság Központ szerint a veszteséges minőségi napilapok támogatására, és azért is, hogy valamennyi társadalmilag releváns nézőpont megjelenhessen a sajtóban. Az egyesület álláspontját Szilágyi-Gál Mihály ügyvivő ismertette – adta hírül a távirati iroda.
A közlemény szerint az üzleti szféra önmagában nem gondoskodik a gondolatok sokszínűségéről; ezt jelzi az, hogy a rendszerváltás óta négy országos és tizenegy megyei napilap szűnt meg Magyarországon, és a gazdasági függés szinte olyan helyzetet teremt, mint régebben a politikai cenzúra. – Olyan médiaorgánumoknak kell a fennmaradásért küzdeniük, amelyek fontos véleményeket tudnának megjelentetni – mondta Szilágyi-Gál Mihály a Magyar Hírlap közelmúltbeli bezárására utalva. A közleményben az is olvasható, hogy – nyugat-európai mintára – a magyar állam is hozzon létre sajtóalapot, amely támogatja a veszteséges minőségi napilapok fennmaradását.
Az ötlet azonban nem új. 1998-ban például, a polgári kormány első évében egy Magyarországra érkezett ENSZ-küldöttség térképezte fel a honi sajtó helyzetét, és arra a megállapításra jutott, hogy a tájékoztatás sokszínűsége érdekében egy állami alapítványt kell létrehozni a kis lapok veszélyeztetettségének megszüntetésére. A jobboldali sajtó által ösztönzött elképzelést a balliberális újságok mindig is élesen támadták: piaci alapon kell működnie a sajtónak – szólt a legfőbb érvelésük. Az állami sajtóalap létrehozására tett mostani felhívásuk ezért is meglepő. Szilágyi-Gál Mihály, a Sajtószabadság Központ ügyvivője a Soros Alapítványhoz köthető Nyílt Társadalom Intézet munkatársa volt, a Közép-európai Egyetem előadója és a szélsőliberális Médiakutató című folyóirat szerkesztője is egyben, mint ahogy a Soros Alapítvány által támogatott közleményt megjelentető Élet és Irodalom című hetilapot sem lehet jobboldali elfogultsággal vádolni.

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány