A PPP-vel lazul a büdzsé

Hírösszefoglaló
2004. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fellazíthatják a költségvetést a magántőke bevonásával készülő állami beruházások. Az angol Private Public Partnership kifejezés rövidítésével csak PPP-nek nevezett projektek jellemzője, hogy kezdetben egy fillér költségvetési kiadással sem járnak, cserébe viszont hosszú évekig, olykor évtizedekig is fizetni kell az államnak a beruházó felé. Ilyen konstrukcióban épül majd Magyarországon például az M5-ös és az M6-os autópálya vagy a Magyar Televízió új székháza.
A portfolio.hu internetes gazdasági portál egyik cikkében arra hívja fel a figyelmet, hogy a PPP-konstrukcióban több veszély is rejlik. Az első ezek közül az, hogy sikerül-e pontosan meghúzni a határt az állami és a magánpénzből létrejövő beruházások között. Az unió szabályai szerint ugyanis csak akkor beszélhetünk PPP-beruházásról, ha a magánbefektető viseli az építés kockázatát, továbbá a szolgáltatás biztosítása vagy a szolgáltatás iránti kereslet kockázata közül legalább az egyiket. Ezen feltételek nélkül a PPP-beruházás pénzügyi lízingnek tekintendő, azaz visszakerül az államháztartási elszámolások körébe – márpedig pont ez az, amit az állam el akar kerülni.
A PPP-konstrukció hátulütői hosszan sorolhatók. A rövid távon kedvezőnek tűnő megoldás hosszú időre rugalmatlanná teszi a költségvetést, hiszen előre betervezett kiadásokkal növeli meg az államkasszát, az állam elveszítheti ellenőrzési lehetőségét, az egyszeri hiánycsökkentő hatás miatt fellazulhat a fiskális szigor, s az összteher a futamidő lejártával magasabb lesz, mint a tisztán állami beruházásoké.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.