Alkotmánysértésre bátorít Szili

Szakértők szerint a puszta létével is alkotmányellenes volna a Szili Katalin által szorgalmazott előzetes törvény, amely még december 5. előtt meghatározná a kettős állampolgárság tartalmát.

Csontos János
2004. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alkotmánybíróság 1997-ben született, 52. határozatának értelmében sem a kormányzat, sem a parlamenti frakciók nem kampányolhatnának olyan kérdésben, amely népszavazás előtt áll – hívták fel lapunk figyelmét alkotmányjogi szakértők. Az említett határozat a NATO-népszavazás kapcsán született, de minden véleménynyilvánító és ügydöntő népszavazásra vonatkozik. Az indoklás így fogalmazott: „Az Országgyűlés az adott népszavazási kérdés tekintetében végrehajtói szerepbe kerül, s azt kell biztosítania, hogy a közvetlen hatalomgyakorlás eljárását ne fenyegesse semmi, egészen az eredményes népszavazásig, amikor ez a kötelessége tartalmira” (a döntés végrehajtására) változik. A szakértők szerint ebből az következik, hogy a kettős állampolgárság mibenlétét megfogalmazó lex Szili a puszta létével is alkotmányellenes lenne. Az Országgyűlésnek tehát nincs joga tárgyalni a feltett kérdésről, nem lehet e tárgyban törvénytervezeteket sem benyújtani, sem napirendre venni. Nem lehetett volna nyilvánosságra hozni azokat a minisztériumi állásfoglalásokat és számításokat sem, hogy „mibe kerülne az országnak a kettős állampolgárság”. Alkotmányba ütközik az is, hogy egyik parlamenti frakció felszólítsa a másikat, hogy nyújtson be törvényjavaslatot. Kizárólag a kezdeményezők és a pártok kampányolhatnak a kérdésben, de például képviselők, miniszterek és a kormányfő nem. (Ilyen értelemben a „nem” mellett érvelő Gyurcsány- és Hiller-interjút tartalmazó, Székelyudvarhelyen gyártott kiadvány már önmagában is alkotmánysértő.)
Nem állja meg a helyét az a kormánypárti állítás sem, hogy a magyar állampolgárságot is kapott, majd Magyarországra áttelepülő határon túli magyarok „elvennék a nyugdíjat az anyaországiaktól”. A szomszédos szocialista országokkal az 1959 és 1962 között kötött kétoldalú szerződések ma is hatályosak. Ezek kimondják: a Magyarországra települő szomszédos állampolgárt a magyar nyugdíjasokkal azonos ellátás illeti meg. Nem illeti meg viszont akkor, ha határon túlról áttelepülő magyar állampolgár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.