Az evolúció hiányzó láncszeme

–
2004. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Természettudományi Múzeum Tollas dinoszauruszok című kiállítása szerint a ragadozó dinoszauruszok nem haltak ki, hanem – a tollak és a repülés képességének kifejlődése révén – madarakká alakultak. A madarak évmilliók fejlődése utáni őshüllők. A gondolat nem új keletű. A XIX. századi Thomas Huxley angol biológustól, a darwinizmus népszerűsítőjétől származik. A kiállítás szervezői a felfrissített változatot használták fel a madarak véletlenszerű kifejlődésének propagálására. Az őshüllők a környezethez való alkalmazkodás során a hideg ellen testüket szigetelő tollakat növesztettek. Később ezeket repülésre alkalmassá változtatták.
A Budapesten megnyílt kiállítás anyaga nemzetközi szinten 1996-ban tűnt fel. Tudományos folyóiratban nem tették közzé a leletegyüttes hitelességének bizonyítékait. Nem zárták ki a hamisítás lehetőségét. A kövület a kínai Liaoning tartományból származik, és külföldre került. 1997-ben természettudósok megvizsgálták, és sok kérdést vetettek fel. A csontváz testhatárain megfigyelhető ún. kirojtosodásokat először tollaknak vélték, de később ezt nem erősítették meg. Így nem bizonyítható, hogy tollak találhatók a csontváz körül lévő lenyomatokban.
A dinóból madár elmélet érveit főleg a test felületén kialakuló tollakra alapozták. Kevés jelentőséget tulajdonítottak a repüléshez szükséges tollak, szigetelő pehelytollaktól eltérő szerkezetének. Nem magyarázható, hogy a tollszárakról szétálló lágy pihék miként kapcsolódhattak volna össze merev evezőtollrostokká, ugyanakkor miért maradt meg mégis egy részük pihés szigetelőtollként a madaraknál. A madártollak felnagyításakor mérnöki pontosság látható, hogy ilyen szerkezet nem jöhet létre véletlenszerűen.
Még a kisebb dinoszauruszok is a repülés szempontjából teljesen kedvezőtlen, farnehéz testalkatúak. A csöppet sem légies alkatú dinókat ugyan nem, a szenzációt viszont sikerült felröppenteni. A madarak a szárazföldi állatokból fejlődtek ki? Ennek bizonyítására a most kiállított kövület nem alkalmas. Levonhatjuk a következtetést? Az evolúció hiányzó láncszeme továbbra is hiányzik. A Genezis könyvének leírása a madarak teremtéséről ezek után sokkal könnyebben elfogadható megközelítés.
Wéber István, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.