A Magyar Természettudományi Múzeum Tollas dinoszauruszok című kiállítása szerint a ragadozó dinoszauruszok nem haltak ki, hanem – a tollak és a repülés képességének kifejlődése révén – madarakká alakultak. A madarak évmilliók fejlődése utáni őshüllők. A gondolat nem új keletű. A XIX. századi Thomas Huxley angol biológustól, a darwinizmus népszerűsítőjétől származik. A kiállítás szervezői a felfrissített változatot használták fel a madarak véletlenszerű kifejlődésének propagálására. Az őshüllők a környezethez való alkalmazkodás során a hideg ellen testüket szigetelő tollakat növesztettek. Később ezeket repülésre alkalmassá változtatták.
A Budapesten megnyílt kiállítás anyaga nemzetközi szinten 1996-ban tűnt fel. Tudományos folyóiratban nem tették közzé a leletegyüttes hitelességének bizonyítékait. Nem zárták ki a hamisítás lehetőségét. A kövület a kínai Liaoning tartományból származik, és külföldre került. 1997-ben természettudósok megvizsgálták, és sok kérdést vetettek fel. A csontváz testhatárain megfigyelhető ún. kirojtosodásokat először tollaknak vélték, de később ezt nem erősítették meg. Így nem bizonyítható, hogy tollak találhatók a csontváz körül lévő lenyomatokban.
A dinóból madár elmélet érveit főleg a test felületén kialakuló tollakra alapozták. Kevés jelentőséget tulajdonítottak a repüléshez szükséges tollak, szigetelő pehelytollaktól eltérő szerkezetének. Nem magyarázható, hogy a tollszárakról szétálló lágy pihék miként kapcsolódhattak volna össze merev evezőtollrostokká, ugyanakkor miért maradt meg mégis egy részük pihés szigetelőtollként a madaraknál. A madártollak felnagyításakor mérnöki pontosság látható, hogy ilyen szerkezet nem jöhet létre véletlenszerűen.
Még a kisebb dinoszauruszok is a repülés szempontjából teljesen kedvezőtlen, farnehéz testalkatúak. A csöppet sem légies alkatú dinókat ugyan nem, a szenzációt viszont sikerült felröppenteni. A madarak a szárazföldi állatokból fejlődtek ki? Ennek bizonyítására a most kiállított kövület nem alkalmas. Levonhatjuk a következtetést? Az evolúció hiányzó láncszeme továbbra is hiányzik. A Genezis könyvének leírása a madarak teremtéséről ezek után sokkal könnyebben elfogadható megközelítés.
Wéber István, Budapest

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?