Basescu úr, ön minden bizonynyal a kormánypárti Adrian Nastaséval kerül szembe a romániai államfőválasztás második fordulójában. Melyek az ön adui ellenfelével szemben?
– A legfőbb adum, hogy sohasem hazudtam a népnek. Mindig csak arról beszélek, amiben hiszek, és amit meggyőződésem szerint meg tudok valósítani. Márpedig sokat tehetek Romániáért. A másik erényem a hatalomhoz való eltérő viszonyulásom. Ellenfelem szerint a hatalomnak a második vonalas kommunista klán kezében kell maradnia. Eközben nekem a kommunizmus idején kiváló, tiszteletre méltó szakmám volt, amelynek gyakorlása során megedződtem. Ennek köszönhetően nem nyugszom, amíg le nem bontom azt a politikai és gazdasági érdekeltségek alkotta tömböt, amelyet Ion Iliescu államfő az utóbbi négy év során csak külföldi útjairól való hazatérte után bírált, ám most, a kampány idején szolidáris lett vele. Ion Iliescu kizárólag a hatalomért gyakorolta az elnöki tisztséget, míg Adrian Nastase csak Iliescu utódja lenne. Egyikőjük sem gyakorolta felelősséggel azt a hatalmat, amelyre megbízatást kapott a választóktól.
– Milyen intézkedéseket tervez a korrupció visszaszorítására, az életszínvonal jobbítására?
– A korrupció rendkívül súlyos, káros hatást gyakorol a román társadalomra. Éppen ezért államfőként első intézkedésem a Legfőbb Védelmi Tanács összehívása lenne, amely a nemzetbiztonsági stratégiába emelné a legmagasabb szintű korrupcióellenes harcot, amely miatt nem tudunk kikecmeregni a szegénységből. Mindennapi életük során az emberek a polgármesteri hivatalban, az orvosnál, a pedagógusnál szembesülnek a megvesztegetéssel. Létezik ellenben egy másik, az ország tartalékait felemésztő korrupció, amelynek már kevesebb főszereplője van. Arról a néhány száz politikusról, üzletemberről van szó, akik az állami költségvetési tartalékok, az országnak szánt külföldi hitelek haszonélvezőiként milliók életét nehezítik.
– A Román Demokrata Konvenció 1996–2000 közötti koalíciója idején az ön által vezetett alakulat, a Demokrata Párt többek között a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) kormányzott együtt. Milyen feltételek mellett alakítana kormányt most a Markó Béla irányította szövetséggel?
– Az RMDSZ-szel való esetleges kormányzási szándékunkat már korábban is nyilvánvalóvá tettem. Az RMDSZ-szel akkor is szükséges lesz együttműködnünk, ha a DA Szövetség 51 százaléknál kisebb arányban nyeri meg a választásokat, hiszen az ön által említett időszakban egyensúlyt teremtett a koalícióban. Másrészt úgy vélem, az RMDSZ-nek meg kell tisztulnia ama vezető politikusaitól, akik a hatalommal folytatott üzelmeik révén kompromittálták magukat.
– Megalapozottnak tartja a romániai magyarságnak az RMDSZ programjában is fellelhető autonómiatörekvéseit? Miként vélekedik Székelyföld területi autonómiájáról?
– Ellenzem ezt az autonómiát. Románia autonóm és stabil államhatárokkal rendelkező ország.
– Románia államfőjeként kifogást emelne az ellen, ha Magyarország kettős állampolgárságot adna a határon túli magyaroknak?
– Határozottan nem. Véleményem szerint nekünk is el kell sajátítanunk azt a politikát, amelyet Magyarország gyakorol a határokon túl élő magyar nemzetiségű, ám külföldi állampolgárokkal szemben. Nekünk is közelebb kell vonnunk magunkhoz a diaszpórában élő hatmillió románt.
Szoros hajrá? Rendkívül szoros párthajrát jósolnak a romániai választók pártpreferenciáiról közzétett, egymásnak sokszor ellentmondó felmérések. A CSOP közvélemény-kutató intézet az ellenzéki liberális–demokrata DA Szövetség, valamint Traian Basescu államfőjelölt „hajszálvékony” győzelmét jósolja, miközben az IRSOP tegnapi jelentése a kormánypárti Adrian Nastase és ellenfele között 12, míg a hatalmon lévő Szociáldemokrata Párt és az ellenzéki koalíció között hat százalékos különbséget regisztrált. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség csupán egyetlen felmérés szerint nem éri el a parlamenti bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. (R. Sz.)