Basescu a kettős állampolgárság mellett

Államfőként semmi ellenvetésem nem lenne, ha Magyarország állampolgárságot adna az erdélyi magyaroknak, ám határozottan ellenzem Székelyföld területi autonómiáját – szögezte le a Magyar Nemzetnek adott interjúban Traian Basescu, az ellenzéki liberális–demokrata DA-szövetség államfőjelöltje. A hajóskapitányból lett pártelnök, bukaresti főpolgármester átfogó intézkedéseket tervez a korrupció ellen, és csak akkor venné be az új bukaresti kormányba az RMDSZ-t, ha az megszabadulna a jelenlegi hatalom képviselőivel üzleti kapcsolatot ápoló vezetőitől.

2004. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Basescu úr, ön minden bizonynyal a kormánypárti Adrian Nastaséval kerül szembe a romániai államfőválasztás második fordulójában. Melyek az ön adui ellenfelével szemben?
– A legfőbb adum, hogy sohasem hazudtam a népnek. Mindig csak arról beszélek, amiben hiszek, és amit meggyőződésem szerint meg tudok valósítani. Márpedig sokat tehetek Romániáért. A másik erényem a hatalomhoz való eltérő viszonyulásom. Ellenfelem szerint a hatalomnak a második vonalas kommunista klán kezében kell maradnia. Eközben nekem a kommunizmus idején kiváló, tiszteletre méltó szakmám volt, amelynek gyakorlása során megedződtem. Ennek köszönhetően nem nyugszom, amíg le nem bontom azt a politikai és gazdasági érdekeltségek alkotta tömböt, amelyet Ion Iliescu államfő az utóbbi négy év során csak külföldi útjairól való hazatérte után bírált, ám most, a kampány idején szolidáris lett vele. Ion Iliescu kizárólag a hatalomért gyakorolta az elnöki tisztséget, míg Adrian Nastase csak Iliescu utódja lenne. Egyikőjük sem gyakorolta felelősséggel azt a hatalmat, amelyre megbízatást kapott a választóktól.
– Milyen intézkedéseket tervez a korrupció visszaszorítására, az életszínvonal jobbítására?
– A korrupció rendkívül súlyos, káros hatást gyakorol a román társadalomra. Éppen ezért államfőként első intézkedésem a Legfőbb Védelmi Tanács összehívása lenne, amely a nemzetbiztonsági stratégiába emelné a legmagasabb szintű korrupcióellenes harcot, amely miatt nem tudunk kikecmeregni a szegénységből. Mindennapi életük során az emberek a polgármesteri hivatalban, az orvosnál, a pedagógusnál szembesülnek a megvesztegetéssel. Létezik ellenben egy másik, az ország tartalékait felemésztő korrupció, amelynek már kevesebb főszereplője van. Arról a néhány száz politikusról, üzletemberről van szó, akik az állami költségvetési tartalékok, az országnak szánt külföldi hitelek haszonélvezőiként milliók életét nehezítik.
– A Román Demokrata Konvenció 1996–2000 közötti koalíciója idején az ön által vezetett alakulat, a Demokrata Párt többek között a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) kormányzott együtt. Milyen feltételek mellett alakítana kormányt most a Markó Béla irányította szövetséggel?
– Az RMDSZ-szel való esetleges kormányzási szándékunkat már korábban is nyilvánvalóvá tettem. Az RMDSZ-szel akkor is szükséges lesz együttműködnünk, ha a DA Szövetség 51 százaléknál kisebb arányban nyeri meg a választásokat, hiszen az ön által említett időszakban egyensúlyt teremtett a koalícióban. Másrészt úgy vélem, az RMDSZ-nek meg kell tisztulnia ama vezető politikusaitól, akik a hatalommal folytatott üzelmeik révén kompromittálták magukat.
– Megalapozottnak tartja a romániai magyarságnak az RMDSZ programjában is fellelhető autonómiatörekvéseit? Miként vélekedik Székelyföld területi autonómiájáról?
– Ellenzem ezt az autonómiát. Románia autonóm és stabil államhatárokkal rendelkező ország.
– Románia államfőjeként kifogást emelne az ellen, ha Magyarország kettős állampolgárságot adna a határon túli magyaroknak?
– Határozottan nem. Véleményem szerint nekünk is el kell sajátítanunk azt a politikát, amelyet Magyarország gyakorol a határokon túl élő magyar nemzetiségű, ám külföldi állampolgárokkal szemben. Nekünk is közelebb kell vonnunk magunkhoz a diaszpórában élő hatmillió románt.



Szoros hajrá? Rendkívül szoros párthajrát jósolnak a romániai választók pártpreferenciáiról közzétett, egymásnak sokszor ellentmondó felmérések. A CSOP közvélemény-kutató intézet az ellenzéki liberális–demokrata DA Szövetség, valamint Traian Basescu államfőjelölt „hajszálvékony” győzelmét jósolja, miközben az IRSOP tegnapi jelentése a kormánypárti Adrian Nastase és ellenfele között 12, míg a hatalmon lévő Szociáldemokrata Párt és az ellenzéki koalíció között hat százalékos különbséget regisztrált. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség csupán egyetlen felmérés szerint nem éri el a parlamenti bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.