Utolsó év volt ebben a választási ciklusban az idei a reformokról történő döntésre, s az ennek megfelelően kialakított programok végrehajtásának megkezdésére, ám ez a lehetőség jórészt kihasználatlan maradt – állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Rt. legfrissebb elemzése, amely vegyes képet fest a gazdaság várható fejlődéséről. A jelentés szerint az államháztartásban kialakuló hiány – különösen a fizetési mérleg alakulására tekintettel – továbbra is igen magas, így kedvezőbb lett volna, ha az idei költségvetési kiigazítás nagyobb mértékben a kiadások tartós megtakarításaira, s legalább részben reformértékű változtatásokra épül.
Az államháztartás helyzetét elemezve a GKI megállapítja: a pénzforgalmi hiány – részben az államadósság 130 milliárd forintnyi kamatkiadási többlete miatt – dinamikusan nőtt, s augusztus végére már meghaladta a Pénzügyminisztérium által az év egészére tervezettet. Rontotta a helyzetet, hogy az adó- és járulékbevételek is mélyen az eredetileg tervezett szint alatt maradtak, így év végére a Gazdaságkutató szerint az éves hiány mértéke összességében eléri a GDP öt százalékát.
A költségvetési mérleg „korrigálásával” kapcsolatban a jelentés megjegyzi, hogy a pénzügyi tárca meglehetősen „innovatívnak” bizonyul a költségvetésbe be nem számító, ám valójában állami költésben. Ez az új típusú költekezés dinamikusan növekszik, amely egyes autópálya-építések és még néhány más fejlesztés PPP típusú – közpénz helyett magántőkéből megvalósuló – finanszírozásának térnyerését jelenti. A jelentés hangsúlyozza, hogy a lakossági jövedelmek növekedése idén jelentősen lefékeződik, így reálbér-növekedésre csak az üzleti szférában lehet számítani, ott is minimális, egy-másfél százalékos mértékben.
A munkanélküliség stagnál, ugyanakkor a munkaerőpiacon 45 év felett nagyon nehéz elhelyezkedni, s továbbra is hiány van a szakképzett munkaerőből, míg meghatározott csoportok nem tudnak újra visszakerülni a piacra – hangsúlyozza a jelentés, amely az idei év végére hatszázalékos munkanélküliséget jelez előre.
A GKI prognózisai 2004-re
GDP-termelés (%) 104,0
(előző év=100)
infláció (%) 106,9
(előző év=100)
külkereskedelmi
mérleg hiánya 4,6
(milliárd euró)
folyó fizetési
mérleg hiánya 6,6
(milliárd euró)
munkanélküliségi ráta 6,0
(a gazdaságilag aktívak %-ában)
államháztartás hiánya 5,0
(a GDP %-ában az EU módszertana szerint)