Örömmel fedeztem fel végre a június 14-i Magyar Nemzetben egy cikket, mely hiányolja Budapestről a bor világát (Ludwig Emil: Miért nincs Budapestnek Grinzingje?). A felvetés teljesen természetes, hiszen a magyar emberhez hozzátartozik a bor is. A cikkben bemutatott várostörténeti fejlődés jól érzékeli az alapgondolat megvalósításában rejlő nehézségeket. Az etyeki pincefalu mint megoldás elgondolkoztató, de megvalósítása nem biztos, hogy a legjobb megoldás.
Budafok a szőlő és bor városa. Ezt a címet nem véletlenül ítélték oda 1987-ben. Budafok területének jelentős része a filoxéravészig gyümölccsel és szőlővel volt telepítve. Emellett a borkereskedők itt tárolták a helyben és vidéken termelt borokat, amely a fővárosi kocsmák kedvelt itala volt. Hatalmas pincerendszer biztosította a bor tárolásához szükséges kiváló hőmérséklet és páratartalmat. Budafok hangulata vetekedett a Tabán, Óbuda hasonló miliőjével, noha kevesebb sanzon, irodalmi mű született a csendesebb budafoki világról.
Pedig itt, ha leszámítjuk a valóban testidegen lakótelepet, amely mellbe vágja a kerület határában az ide látogatót –, nagy értékekre lelünk. Mindjárt a lakótelep mögött a Törley Pezsgőgyár, a Sacellári-kastély, a Savoyai Borpáholy épülete. A Szent Lipót-templomból indul ki a mostani formájában is érdekes, hangulatos Péter-Pál utca. Itt nagyon sok eredeti építésű ház található, és már sokat felújítottak a tulajdonosok. Íme, ez lehet egy sétálásra alkalmas vendéglátós, boros utca. Hogy a szőlőt keresők se csalódjanak, azoknak ajánljuk a „főváros szőlőskertjét”. Ez a terület valóban szőlőskert. Itt található egy 3,5 hektáros szőlővel beültetett terület, amely a Soós István Borászati Szakközépiskola és Szakiskola tangazdasága. A területen szőlőművelés, borkészítés, palackozás, vendéglátás zajlik. Aki idelátogat, budapesti termőhelyű bort tud kóstolni. Európában ez egyedülálló.
Budafok azonban a borai mellett még inkább híres az évszázados pezsgők hagyományáról. Ezt a jól csengő Törley név reprezentálja. Lehetőség van arra, hogy a kerületbe látogatók megtekintsék a pezsgőgyár lenyűgöző pincészetét. A nagyüzem mellett már működik egy közepes szintű vállalkozás, a Vinárium Rt., amely szintén jó minőségű, igényes pezsgőt készít. Hol van ilyen lehetősége Budának, Etyeknek?
Még sok kulturális, építészeti látnivaló, kikapcsolódást biztosító része van a kerületnek. Mi, a kerületben dolgozó borászok éppen azért hoztuk létre a Budafoki Borút Egyesületet, hogy a fenti célokért tudjunk tenni valamit. Budapestnek van Grinzingje – ez pedig Budafok.
Földesi Gyula, a Budafoki Borút Egyesület titkára, Budapest

Melyik szó hiányzik a legismertebb közmondásokból? Csak keveseknek sikerül hibátlanul kitölteni!