Családi tragédia Hevesben

A kéményből visszaáramló szén-monoxid miatt halt meg egy családanya és tizennégy éves fia a Heves megyei Gyöngyössolymoson tegnap hajnalban. A tízesztendős kislány életéért még küzdenek az orvosok. A szakemberek a hideg idő beálltával óvatosságra és elővigyázatosságra intik a gázfűtéses lakásokban élőket.

Zsilka László
2004. 11. 10. 18:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Életét vesztette egy harminchat éves asszony és tizennégy esztendős fia a fűtőberendezés hibája miatt tegnap hajnalban Gyöngyössolymoson. A másik gyermeket, egy tízéves kislányt a mentők válságos állapotban szállították kórházba, életéért küzdenek az orvosok. Az elsődleges vizsgálatok szerint szén-monoxid-mérgezés okozta a családi tragédiát. Az éjszakai műszakból hazatérő apa talált rá az áldozatokra. Miután riasztotta a mentőket és a tűzoltókat, sokkos állapotba került. Az édesanyát és a fiút az orvosok már nem tudták újraéleszteni. A gyöngyösi kapitányság államigazgatási eljárásban vizsgálja a baleset körülményeit. Bűncselekményre utaló adat nem vetődött fel – tudtuk meg Oravecz Évától, a Heves megyei rendőrség sajtóügyeletesétől. Közölte: a kirendelt szakértőktől és a szakhatóságoktól kértek véleményt arról, hogy milyen jellegű műszaki hiba okozta az aszszony és a fiú halálát.
– Gyöngyösön és környékén hideg és rendkívül szeles éjszaka volt. Feltehetőleg az erős széllökések nyomták vissza az égésterméket a gyöngyössolymosi családi ház kéményéből – mondta lapunknak Magyar Attila, a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Ha a fali fűtőberendezés megfelelő lett volna, akkor a külső hatások ellenére sem következik be a két haláleset és a súlyos mérgezés. A katasztrófavédelmi szakember szerint a fűtési szezon elején a cirkoberendezéseket és a konvektorokat ajánlatos ellenőriztetni, továbbá a szellőzőnyílásokat szabadon hagyni, amikor már működik a fűtőtest.
Hasonlóan vélekedett Zacher Gábor, a Péterfy Sándor utcai kórház-rendelőintézet toxikológiai osztályának főorvosa. Az ő osztályán a hűvös idő beköszönte óta tíz szén-monoxid-mérgezéses embert láttak el. A gáz a levegővel keveredve rendkívül veszélyes, észrevehetetlen elegyet alkot. Egy dohányzó, nagyvárosi ember vérében háromszázaléknyi van belőle. Ha ez az érték felmegy húsz-huszonötre, akkor még tiszta tudatállapot mellett is végzetes lehet, mert a végtagok bénultságát, az agy maradandó károsodását okozhatja. A szén-monoxid-szivárgást nem lehet észlelni, fejfájás, hányinger kíséri. Aki belélegzi, azt hiheti, hogy kezdődő náthája van. A főorvos a leghatásosabb védelmet a szén-monoxid-érzékelő készülékben látja. Ez az eszköz a legkisebb mennyiségű gázt is észreveszi, majd villogni és dudálni kezd, felébreszti az alvó embert is.



Az idei végzetes gázmérgezések.
Január 31.: Dombóvári családi házukban holtan találtak egy idős házaspárt. A két hetvenöt éves ember halálát feltehetőleg a fűtésrendszerből kiáramló szén-monoxid okozta.
Március 16.: Kecskeméten szén-monoxid-mérgezésben meghalt egy tizenhét éves lány és ötvenhárom éves édesapja.
Április 1.: Budapest XX. kerületében négy férfi halt meg szén-monoxid-mérgezésben.
Április 8.: Tiszakesziben szén-monoxid-mérgezés következtében meghalt egy nyolcvankét éves férfi.
Forrás: MTI–SAB

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.