Drasztikus elvonásokra készülnek

Míg a kormánypárti képviselők csak kisebb módosító javaslatokat tettek a költségvetés tegnapi részletes vitájában, az ellenzék komoly kritikával illette a büdzsét. Varga Mihály hangsú-lyozta, hogy a tervezet minden területtől elvon kisebb-nagyobb mértékben. Balsay István úgy látta, hatvanezer közalkalmazott és tízezer köztisztviselő elbocsátására van meg a fedezet a jövő évi költségvetésben.

Loppert Csaba
2004. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vezérszónoklatokkal megkezdődött tegnap a 2005. évi költségvetés részletes vitája. A nagyobbik kormánypárt vezérszónoka, Szabó Lajos (MSZP) az adócsökkentés és a nagyobb igazságosság együttes szándékát emelte ki a jövő évi büdzséből. A kormány által benyújtott javaslat az eddigieknél lényegesen több forrást biztosít lakástámogatásra és munkahelyteremtésre – mondta. A Fidesz vezérszónoka vitatta, hogy csökkenne az adóterhelés. A telefonadót és a vállalkozói járulék bevezetését, valamint a tömegközlekedési jegyek és bérletek megadóztatását említette új teherként. Varga Mihály úgy ítélte meg: „a büdzsé tervezete minden területtől elvon kisebb-nagyobb mértékben.”
A kiadási oldallal kapcsolatban leginkább az önkormányzatok „kiéheztetéséért” érte bírálat a büdzsét. A köztisztviselői illetményalap negyedik éve nem emelkedik, hiányzik az önkormányzati tisztségviselők 13. havi bérének fedezete, a közalkalmazotti bértábla pedig még kitöltetlen. Nincsenek meg a források a rendvédelmi dolgozók bérfejlesztésére sem – hangsúlyozták az ellenzéki képviselők. A normatívák évek óta először csökkennek egyik évről a másikra nominálértéken.
A Pénzügyminisztérium politikai államtitkárával, Katona Tamással szemben, aki szerint a kormányzat „nem tervez nagyarányú leépítéseket a közszférában”, Balsay István (Fidesz) úgy látta, 60 ezer közalkalmazott és 10 ezer köztisztviselő elbocsátására van meg a fedezet a jövő évi büdzsében. Különösen kritikus helyzetet okozhat a művészeti oktatások (zene- és tánciskolák) normatívájának jelentős csökkentése, és a havi 25 ezer forint körüli önrész bevezetése. Csökken az útfelújításra, a turizmusra, a drog elleni harcra, a tömeg- és versenysportra szánt összeg. A megvonások ráadásul nem is a tavalyi költségvetéshez, hanem a Draskovics-csomag nyomán, annak megcsonkított változatához képest jelentenek megvonást.
A Fidesz-frakció 2700 módosító javaslatával mintegy 313 milliárd forintnyi forrást kíván átcsoportosítani.
Varga Mihályék hiányolják, hogy a Gyurcsány-kormány nem tartja be kötelezettségét a honvédelem támogatására. A módosítások forrásaként az „államigazgatás működésének karcsúsítását” jelölték meg. Főként a miniszterelnökség keretét és a kamatkiadásokat, amelyeket szerintük felülterveztek, kurtítanák meg.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke és több kormánypárti képviselő azért bírálta az ellenzéki honatyákat, mert „többszörösét vonnák el annak, ami be van tervezve a költségvetésbe”.
Molnár Albert szocialista képviselő ehhez hozzátette: a Fideszben „nincs egyeztetés”. „A választási ígéretekkel nem önökkel tartozunk elszámolni, nekünk a választópolgárokkal kell elszámolnunk majd 2006-ban” – mondta.
Az MDF az egyházak nemzetközi tevékenységének hetven százalékkal kisebb összegű támogatása helyett annak szinten hagyását javasolja; a hittanoktatás keretét nyolc százalékkal, az egyházi alapintézmények támogatási öszszegét ugyanennyivel növelné, a hitéleti tevékenységet ellátók jövedelempótlékát pedig 12 százalékkal. A párt szerint a törvényjavaslatban foglalt hátrányos megkülönböztetés sérti az alkotmányt, de nemzetközi egyezményeket is, mint például a magyar államnak a Szentszékkel kötött megállapodását – tette hozzá Dávid Ibolya. Ezért az MDF szorgalmazza, hogy az egyházi fenntartású szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézmények az önkormányzatiak állami normatívájának idei 48 százaléka helyett ne a költségvetési javaslatban előirányzott 41,4 százalékát, hanem ötven százalékát kapják, az önkormányzati intézményekkel azonos módon.
Sági József, a Fidesz képviselője azt kifogásolta, hogy – miközben számos területről forráselvonás történik –, a költségvetés 3,5 milliárd forintot szán a Magyar Televízió célelőirányzatának támogatására, amellyel lehetővé válik a köztévé hírcsatornájának jövő évi megindítása.
Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) és Kosztolányi Dénes (Fidesz) között vita alakult a lakásmaffia áldozatainak segítéséről, amit az ellenzéki képviselő szerint elmulasztott az igazságügy-miniszter. A szocialista képviselő közölte, hogy Bárándy Péter, a tárca volt vezetője nem emiatt távozott posztjáról. A kormánypárti képviselő ugyanakkor elismerte, hogy vannak késlekedések, ezért ő is részt vesz az egyeztetéseken.
Herényi Károly (MDF) úgy értékelte, hogy csakúgy, mint 2002-ben, nem találja a költségvetési javaslatban a 800 ezer kis- és középvállalkozás támogatását, pedig azzal a gazdaság és a költségvetési bevétel is növekedne.
Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára azt mondta, hogy a GDP 65 százalékát valóban ezek a vállalkozások állítják elő, de a 800 ezres tábornak csak egy kis része a valódi kis- és középvállalkozás. Az államtitkár közlése szerint EU-források is rendelkezésre állnak, amelyek megsokszorozzák a pénzt.
Szabó Zoltán (MSZP) úgy vélte, hogy a vállalkozásokat nem a Fidesz vezette kormány, hanem a mostani segíti igazán, mert nem a minimálbér „égbe emelését”, hanem adója eltörlését választotta. A képviselő szerint az „égbe szökkenő” forintárfolyam is nehezíti a vállalkozások helyzetét, ezért ellentmondást lát abban, hogy az ellenzéki képviselők ennek ellenére támogatják a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáját.
Katona Tamás röviden reagálva a vitában elhangzottakra megemlítette, hogy ez az első költségvetés, amelyet EU-tagként fogad el a parlament, és előrejelzései szerint csökken az államháztartási hiány, illetve az adóterhek. Az elnöklő Harrach Péter a részletes vitát lezárta, a fő számokra vonatkozó módosító javaslatokról előreláthatóan két hét múlva dönt a ház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.