Elfogadták az Irakkal szomszédos országok külügyminiszterei tegnap este az egyiptomi Sarm-es-Sejkben azt a nyilatkozattervezetet, amelyet másnap az Irak jövőjével foglalkozó értekezlet résztvevői elé terjesztenek jóváhagyásra. A szomszéd országok tanácskozása ma nemzetközi értekezletté bővül ki, amelyen húsz külügyminiszter, az ENSZ, az Európai Unió, a G8 tagjai, az Arab Liga, az Iszlám Konferencia Szervezete (OIC), valamint az iraki dossziéval megbízott „arab trojka” (Algéria, Bahrein, Tunézia) képviselői vesznek részt. Mint egy egyiptomi illetékes közölte: a korábbi, negatív kicsengésű nyilatkozatok ellenére egyetértés született az ügyben, hogy 2005 végéig ki kell vonni a külföldi csapatokat Irakból.
A vörös-tengeri üdülőhelyen rendezett konferencia résztvevői különböznek ugyan annak megítélésében, hogy milyen támogatást kell nyújtani Iraknak, de szilárdan támogatják a bagdadi átmeneti kormány törekvéseit az iraki lázadók megfékezésére és a januári választások sikeres megrendezésére – hangsúlyozták első nyilatkozataikban a küldöttek.
A konferencia idején ülést tart a közel-keleti rendezésben kulcsszerepet vállaló négy nagy nemzetközi tényező, a kvartett – közölte tegnap az egyiptomi külügyminisztérium szóvivője. Az ülésen Kofi Annan ENSZ-főtitkár, Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Colin Powell távozó amerikai külügyminiszter vesz részt.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?