Élénkül a vita az állampolgárságról

Felelős politikus először számol, utána dönt – jelentette ki a kettős állampolgárságról rádióinterjújában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Révész Máriusz (Fidesz) szerint a kormánypártok riogatásának a több százezer áttelepülővel ugyanannyi a valóságtartalma, mint a „huszonhárommillió román” rohamának volt.

2004. 11. 10. 21:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kettős állampolgárság kérdésében előzetes gondolkodásra van szükség, s durva leegyszerűsítés lenne, ha valaki azt állítaná, hogy csak a pénzről van szó – jelentette ki Gyurcsány Ferenc tegnap reggeli, a Kossuth rádiónak adott interjújában. A kormányfő rámutatott: „Felelős politikus ennél kisebb kérdésben is először számol, utána dönt.” „Orbán Viktor nem mond igazat” – állította Gyurcsány. A Fidesz elnöke ugyanis a napokban azt hangsúlyozta, hogy a költségvetésnek nem kerül pénzébe a kettős állampolgárság bevezetése.
*
Gyurcsány felelőtlenségnek tartja, hogy korábban nem nyújtott be a Fidesz törvényt, s most a népnek úgy kell döntenie, hogy nem tudja, mi lesz majd a meghozandó törvény tartalma.
Orbán Viktor minderre úgy reagált: sajnálja, hogy a kormány a rádióinterjút „rá pazarolja”. Közölte, nem szabad a kettős állampolgárság és a privatizáció ügyében kiírt népszavazásokat gazdasági kérdésként kezelni. Hangsúlyozta, a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson arról kell dönteni: adunk-e abból a szabadságból a határon túli magyaroknak, ami nekünk már megvan. Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége elnöke szerint a magyar kormány meggondolatlan állásfoglalása komoly feszültséget keltett.
Tegnap egyébként megkezdődött a kormány kommunikációs offenzívája, amely a kabinet, az MSZP és az SZDSZ elutasító álláspontját hivatott alátámasztani. Korózs Lajos, a szociális és egészségügyi tárca államtitkára tegnap már nyolcszázezer majdani áttelepülőről beszélve azt állította: mindez 161 milliárd forintos szociális kiadásokkal járna, s úgy vélte, „butaság” az, hogy a kettős állampolgárság európai útlevelet jelent a határon túliak számára.
– Az államtitkári tájékoztató után Háry János nem férne be a Gyurcsány-kormányba – reagált Révész Máriusz. A Fidesz szóvivője szégyenletesnek nevezte, hogy ilyen nevetséges állításokkal ki mert állni a nyilvánosság elé. „Mindnyájan emlékezünk arra, hogy 2001 karácsonyán azzal riogatott, hogy huszonhárommillió román fogja elözönleni Magyarországot. Ennyi a valóságtartalma a több százezer áttelepülőnek is. Aki a határon túlról át akart települni, eddig is megtehette, és a jövőben is lehetősége lenne erre” – fejtette ki a szóvivő. A kettős állampolgárságnak nincs köze az áttelepüléshez – hangsúlyozta. Egy jól működő kormányban, de még az üzleti életben is előbb mérlegelnek, utána születik meg a döntés – mondta Révész Máriusz. Gyurcsány Ferenc azonban előbb döntött, majd ehhez rendelt anyagokat – vélekedett.
A kettős állampolgárság tegnap több napirend előtti hozzászólás témája is volt a parlamentben. Fodor Gábor (SZDSZ) Orbán Viktornak azon szavait kifogásolta, hogy december 5-én minden becsületes magyarnak igennel kell szavaznia. Fodor szerint ez kirekesztés, és „a pártállamot hozza vissza”. Úgy vélte: nemmel kell szavazni a kettős állampolgárságra, mert a sikeres kisebbségi emancipáció útja nem ez.
Az MSZP részt kíván venni az MDF által kezdeményezett négypárti egyeztetésen, amelyet a kettős állampolgárság témakörében szerveznek – jelentette be Hiller István, az MSZP elnökségének tegnapi ülése után. A pártelnök a döntésről még a tegnapi nap folyamán telefonon tájékoztatta Herényi Károlyt. – Mindkét kérdésben nemmel kell szavazni, mert beláthatatlanok a következmények – mondta Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. A párt ügyvivője, Horn Gábor pedig tudatta: részt vesznek az említett négypárti tanácskozáson, bár nem látják pontosan, mi lenne annak tárgya.
Révész Máriusz lapunknak elmondta: négypárti találkozót az ügyben először Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke kezdeményezett. Kifejtette: abban a reményben elmennek az egyeztetésre, hogy tisztázzák a részleteket, miszerint a pozitív döntés nem jár pluszköltségekkel és több százezer áttelepülővel, valamint hogy Gyurcsány Ferencet és kormányát álláspontja megváltoztatására vehetik rá.



Érkeznek az értesítők. Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője a népszavazás lebonyolításáról úgy tájékoztatott: a választásra jogosultaknak már meg kellett kapniuk a névjegyzékbe történt felvételükről szóló értesítést, akikhez pedig a dokumentum nem érkezett meg, vagy nem találják nevüket az önkormányzatoknál kifüggesztett névjegyzékben, ennek pótlását november 13-ig kérhetik a helyi jegyzőtől. Az ügydöntő népszavazás eredményes, ha a kérdésekre adott valamelyik válasz eléri a mintegy nyolcmillió választójogosult számának 25 százalékát, azaz legalább két-két millió szavazatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.