Elsiratott október

2004. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lenin, Marx és immár Putyin, pontosabban hasonmásaik mindennap ott ülnek a Vörös téren, és 50 rubel (két dollár) fejében boldogan fényképezkednek a helyzetet mosolyogva élvező turistákkal. Évente egyszer, november 7-én azonban igazi múltidézés, látványos cirkusz szórakoztatja a nagyérdeműt, főképp a külföldieket, az Oroszországot tévesen sokszor még mindig a Szovjetunióval azonosító újságírókat s természetesen a moszkvai fiatalokat, akik között manapság szintén hódít a retro. A főszereplők, az egyre fogyatkozó, ám még hívő kommunisták, a szovjet múlt iránt főképp elesettségük miatt nosztalgiázó idősek, a birodalom egykori nagyságára emlékezők azonban másképp gondolkoznak minderről. Számukra ez a nap igazi ünnep még akkor is, ha az új hatalom nem kívánja többé piros betűsen látni a naptárban a sokakat a bolsevik puccsra és az ezt követő véres XX. századra emlékeztető dátumot.
Így aztán nem meglepő, hogy forradalmi pátosszal vegyes elkeseredettség lengte be ezen a kivételesen napsütéses vasárnapon Moszkva központját, ahol a kommunista és más baloldali szervezetek sarló-kalapácsos, vörös zászlós, mozgalmi indulós szovjet nosztalgiában, Lenin és Sztálin képmásait hordozva felvonulással és nagygyűléssel ünnepelték az 1917-es forradalom 87. évfordulóját. Példátlan biztonsági intézkedések közepette, az elmúlt években bejáratott koreográfiát követve, a jól ismert régi díszletek alatt, a hangszórókból folyamatosan zúgó, a jelszók elhangzását követően hurrákkal megszakított indulók dallamára menetelt a több mint tízezres tömeg a nemzetközi sajtó, különösen a fotósok nagy örömére az Oktyabrszkaja fölé magasodó Lenin-szobortól a Nagy Színház előtti térig, Karl Marx szobráig. Az idei felvonulásnak különös felhangot adott, hogy az elemzők egy része által szovjet nosztalgiával, a történelem kerekének visszafelé forgatásával vádolt orosz hatalom a piaci átalakulások jegyében végképp leszámolni készül a múlttal: éppen az idén nyirbálta meg az errefelé az élet megszokott részének tekintett kedvezményeket, emeli a közüzemi díjakat, és lehet, hogy november 7-ét törli az ünnepek sorából. Az oroszok nagy része már azt is nehezen viselte, hogy Borisz Jelcin 1991-ben elnöki rendelettel megszüntette az e naphoz szervesen hozzátartozó katonai parádét és a felvonulást, majd ezt követően öt évig bizonytalanná vált november 7. státusa, míg aztán 1996-ban a kiengesztelődés és megértés ünnepévé szelídítették. Ennek jegyében a Kreml az idén is igyekezett a hagyományos medertől távolabb terelni az ünnepet. A nap díszmenettel kezdődött a Vörös téren, amelyen kétezer katona kísért száz egykori honvédő frontharcost, azokat a veteránokat, akik 1941-ben egyenesen a frontra vonultak a Vörös téri szemléről, hogy megvédjék Moszkvát a német fasiszta támadóktól. Mindehhez járul, hogy a duma a munka törvénykönyvének olyan módosítására készül, amely szerint ez a dátum többé nem is lenne ünnepnap. Ehelyett a Kreml-barát pártok javaslatára ezentúl november 4-ét ünnepelnék meg a nemzeti egység napjaként, 1612-ben ugyanis ezen a napon űzték ki Moszkvából a Pozsarszkij herceg és Minyin kereskedő vezette népfelkelők a lengyel betolakodókat.
Egy friss közvélemény-kutatás szerint az orosz lakosság 77 százaléka ellenzi a novemberi ünnepek áthelyezését, de az is nyilvánvaló, hogy sokan inkább csak a megszokott szabadnapot sajnálják. A Szovjetunió iránt főleg az idősebbek nosztalgiáznak, a fiatalok a mai Oroszországot favorizálják. Egy felmérés szerint a megkérdezettek 36 százaléka kívánkozott a brezsnyevi, négy százalék a Sztálin által fémjelzett időkbe, míg nyolc százalék az 1917 előtti korba vágyik vissza. Ezzel szemben 45 százalék, főleg a 16–45 év közötti korosztály jól érzi magát a mában. A nagy ideológiák ideje szép lassan lejár, s előretörnek az eszmékben kevésbé hívő, pragmatikus fiatalok. Az egyre kisebb számú, de november 7-re még aktívan emlékezőket nézve nem szabad elfeledkezni arról, hogy egész korosztályok számára hozott hanyatlást a Szovjetunió összeomlása, s a nosztalgiát alapvetően a szociális biztonság hiánya, a jövőtől való félelem táplálja. A lakosság többsége ellenzi a jelenlegi szociális reformot, amit – az alig 25 dollárnyi minimálbért, az ehhez hasonló nyugdíjakat vagy a 150 dollárt kereső tanárokat, orvosokat nézve – nem is nagyon lehet csodálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.