Elszakítva is a nemzethez tartozni

Salánki Miklós
2004. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alba Volán jégkorongozójának, Sille Tamásnak megkönnyíthette volna a bemutatkozását a magyar jégkorong-válogatottban, ha már 2001-ben lett volna törvény a kettős állampolgárságról. A kiváló hokis a szlovákiai Dunaszerdahelyről 2001-ben költözött Székesfehérvárra, ahol az Alba Volán csapatában nyújtott jó szereplésével kivívta a válogatottságot. A bemutatkozás azonban nem ment könnyen…
– Másfél éve, a budapesti világbajnokság előtti héten még bizonytalan volt a játékom a magyar csapatban – emlékezett viszsza Sille Tamás. – Izgalmas napokat éltem át, mert hétfőn kezdődött a világbajnokság, s ha jól emlékszem, Mádl Ferenc köztársasági elnök pénteken írta alá az állampolgársági kérelmemet. Hétfőn tettem le az esküt, s így kedden játszhattam a Hollandia elleni nyitó mérkőzésen. A példám is bizonyítja, hogy miért jó kezdeményezés a kettős állampolgárság bevezetése. Ne kelljen egy magyarnak sorban állnia a magyarságáért.
A százharmincszoros román válogatott Mátéfi Eszter 1992-ben települt át Erdélyből Magyarországra, ahol hatvanszor szerepelt a nemzeti csapatban. A világklasszis átlövő tagja volt az 1995-ben a budapesti világbajnokságon ezüstérmes válogatottnak, majd egy év múlva az atlantai olimpián főszerepet játszott a bronzérmet érő alakításban. Eredményes pályafutását Dunaújvárosba fejezte be, ahol jelenleg Kis Szilárd vezetőedző segítője a bajnokcsapatnál.
– Ha mindent mérlegre teszek, tehát nem csupán a világversenyeken szerzett érmeket, hanem a magánéletemet is, akkor egyértelmű az eredmény, nem bántam meg, hogy tizenkét évvel ezelőtt igent mondtam a magyar klub hívására. A válogatottban sok sikerben, felejthetetlen élményben volt részem. Egyvalami viszont rendkívül hiányzott, a szüleim és a szülőföld. Még tizenkét év múltával is gyerekes izgalommal készülök haza a Maros megyei Mezőbándra, ahol a családom él. A hosszú és fárasztó út után nagy öröm az érkezés, viszont őszintén bevallom, három-négy nap után már hiányzik a dunaújvárosi otthonom.
Mátéfi Eszter szerencsésnek mondhatta magát, mert élsportolóként hamar befogadták, a budapesti világbajnokságon nyújtott kiváló teljesítményével a közönség egyik kedvence lett. De még népszerű élsportolóként is találkozott azzal az előítélettel, amellyel a Romániából érkezett magyarokat fogadják az anyaországban.
– Arra büszke voltam, ha erdélyinek neveztek. Azt viszont nem értettem, hogy én magyarként miért vagyok román. S nem értem azt sem, hogy bizonyos politikusok miért buzdítanak a jövő hét végi szavazásnál a nemre. A családom példájából is tudom, a határon túl élő magyaroknak az állampolgárság nem azért kell, hogy elhagyják otthonukat, hanem hogy érezzék, hiába szakították el őket a hazájuktól, a nemzethez tartoznak. Ha elbukna ez a jó kezdeményezés, az olyan tragikus lenne a határon túl élő honfitársaimnak, mint amikor egy testvér megtagadja a testvérét.
A három olimpián döntős távolugró Vaszi Tünde családja 1990-ben települt át Erdélyből, a Honvéd atlétája kérdésünkre határozottan válaszol:
– Természetesen elmegyek szavazni, s az sem kétséges, hogy az igent fogom beikszelni. Hogy miért? Mert én nem olvastam erről, hanem átéltem, hogy Romániában hazátlannak csúfoltak, Magyarországon pedig lerománoztak. Borzasztó, hogy a politikusok miért riogatják sok millió betelepülővel a szavazókat, hiszen aki akart, eddig is átjöhetett az anyaországba. Kíváncsi lennék, hogy akik a nemre buzdítanak, mit szólnának ahhoz, ha önhibájukon kívül Ukrajnában vagy Erdélyben élnének magyarként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.