Engedett Gyurcsány Ferenc kormánya

Eddigi álláspontját feladva a kormány tegnap bejelentette: kész megteremteni a külhoni magyar útlevél létrehozásának feltételeit. A miniszterelnök és más kormányzati politikusok eközben folytatták kampányukat a kettős állampolgárság bevezetését célzó népszavazás ellen.

2004. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Gyurcsány Ferenc reggel a Nap-kelte műsorában még elutasítóan nyilatkozott, tegnap a kormányülésen megbízta az igazságügy-minisztert, hogy teremtse meg a határon túli magyarok számára az úgynevezett külhoni magyar útlevél bevezetésének feltételeit. Hiller István kultuszminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: ez az okmány kizárólag csak a magyarországi belépésre jogosítaná fel a határon túliakat, s az kaphatná, aki magyarnak vallja magát. A kormányfő megbízta a pénzügyminisztert az úgynevezett Szülőföld Alap hátterének megteremtésével. Az állam egymilliárd forintot fizetne be kezdésként, a továbbiakban pedig ugyanannyit, amennyi magán- és intézményi adományozóktól ide befolyik. Az alapítvány kuratóriumának elnöke a miniszterelnök lenne, a testület tagjainak egyik felét a kormány, a másikat pedig a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) jelölné ki. Hiller elmondta: Gyurcsány Ferenc tegnap a gazdasági minisztert is megbízta, hogy a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül különítsen el 20 milliárd forintot a határon túli befektetések, munkahelyteremtések és vállalkozásfejlesztések céljára. A kultuszminiszter, MSZP-elnök szavai szerint mindezekkel egy új nemzetstratégia kidolgozásába kezdett a kormány, amely egyedülálló, más és több, mint a kettős állampolgárság. A programról azonban nem árult el részleteket, mondván, azt majd a hamarosan kezdődő Máért-ülésen jelentik be.
A kabinet tegnap tárgyalt a tárcák által a december 5-i népszavazás következményeiről készült hatástanulmányokról is. Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára elmondta: a kabinet 800 ezer áttelepülőt feltételező vizsgálata 537,4 milliárd forintos éves többletköltséget hozott ki a referendum hatásaként. A Gál J.-nek feltett kérdésekből azonban kiderült, a tárcák csak a lehetséges költségeket mérték fel, a kettős állampolgárságból következő többletbevételeket (munkavállalók járadékai, vállalkozók adói) nem számszerűsítették. Az államtitkár így nem tudott érdemben hozzászólni ahhoz a hatástanulmányhoz, amelyet Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke ismertetett. Eszerint a költségek és a bevételek összesítése után 120 milliárdos pluszbevétellel járna a magyar államnak a kettős állampolgárság.
Gál J. Zoltán nem válaszolt lapunknak arra a kérdésére, hogy a kormány miért nyilvánította ki elutasító véleményét a referendummal kapcsolatban még azt megelőzően, hogy a hatástanulmány nyilvánosságra került volna. Mindöszsze annyit árult el, hogy a kormány népszavazást megelőző kampányára 50 millió forintot szánnak, amely magában foglalja a fizetett médiahirdetéseket is.
A kettős állampolgárság jelentős terheket róhat a magyar oktatásra, és a határon túli magyar iskolák kiürülésével, illetve megszűnésével járhat – jelentette ki az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára. Arató Gergely ismertette a tárca számításait, amelyek szerint ha a határon túli magyar iskolákban tanuló több mint 327 ezer diák 40 százaléka jönne Magyarországra tanulni, akkor annak költsége meghaladná a 63 milliárd forintot. Kitért arra is, hogy a felsőoktatásban feltehetőleg nőne az államilag finanszírozott képzésre jelentkezők száma, és ezért csökkennének a bejutási esélyek. Kérdésünkre elmondta: szociológiai pontossággal nem ismeri az erdélyiek helyzetét, de vannak benyomásai a határon túliak életéről. – Szégyen, hogy egy magyar államtitkár a nyilvánosság elé mer állni a szaktárca számításaival, ami a kormányfő utasításának megfelelően riasztóra sikeredett – mondta Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője. Hangsúlyozta, hogy a határon túliak eddig is tudtak hazánkban tanulni, és sajnálatosnak nevezte a kormány „összetartást elvető, felelőtlen magatartását, ami miatt Gyurcsány Ferenc és Hiller István szocialista pártelnök már nem mer határon túli magyarokhoz látogatni”.
– Úgy látszik, hogy a népszavazás ügyében a kormány álláspontja változóban van, már nemcsak a problémát, hanem a lehetőséget is kezdik felismerni, ezért bízunk benne, hogy az MSZP képviselői igennel szavaznak majd a kérdésekben – reagált az elhangzottakra Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője. Mindezek mellett azt kérik a szocialista képviselőktől, hogy fejezzék be a huszonhárommillió román munkavállalóval való riogatáshoz hasonló, negatív kampányukat – tette hozzá a politikus.



Eredményesek lehetnek a referendumok
A Capital Research Piac- és Közvélemény-kutató Intézet felmérései szerint az alacsony szavazási hajlandóság és a vélemények megoszlása miatt az egészségügyi privatizáció elutasításáról szóló népszavazás valószínűleg eredményes lenne, és 75 százaléknyi igen szavazatot kapna. A határon túli magyarok kettős állampolgárságának kérdése viszont eredménytelenül zárulhat az alacsony részvétel és az erősen megosztott közvélemény együttes hatása miatt – állapítja meg a kutatóintézet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.