Fekete és nő a külügyminiszter

Immár bizonyossá vált, hogy Condoleezza Rice, az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója lesz Colin Powell külügyminiszter utódja. Rice az amerikai politika történetében ezzel a legbefolyásosabb színes bőrű nővé lépett elő, s meglepő módon ezt a sikert egy konzervatív kabinet tagjaként könyvelhette el.

2004. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Személyi ügyekben egyelőre nem tükröződnek azok a jóslatok, amelyek szerint második kormányzati ciklusa során megenyhülhet George W. Bush elnök kabinetjének külpolitikája – így értékelhető az a bejelentés, miszerint Condoleezza Rice lesz az Egyesült Államok következő külügyminisztere. Az új nemzetbiztonsági főtanácsadó Stephen Hadley, Rice eddigi helyettese lesz.
Colin Powell pénteki lemondásának elfogadását hétfőn jelentette be a Fehér Ház, személyében az egyetlen igazán tekintélyes, mérsékelt, „galamb” politikus távozik a kormányból, aki minden kísérletet megtett avégett, hogy a multilateralizmus az amerikai diplomácia irányelve maradjon – igaz, javarészt sikertelenül. Az ötvenéves korára is egyedülálló Condoleezza Rice, az elnök közeli barátja nemzetbiztonsági főtanácsadóként megpróbálta koordinálni a sokszor ellenérdekelt külügyi és védelmi tárca munkáját, közvetítetni személyes ellentétet is tápláló vezetői, Colin Powell és Donald Rumsfeld között. Bár elemzők egyértelműen nem sorolták a neokonzervatív hatalmi csoportosulásba, az utóbbi négy év történelme azt igazolja, hogy az elnököt inkább arra biztatta, hogy rájuk hallgasson. Ez a magatartás végül hozzájárult az iraki invázióhoz, amelynek következményei hosszú évekre rányomhatják a bélyegüket az amerikai külpolitikára. Az iraki megszállás, az úgynevezett demokratizáció gyakorlati kérdései egyelőre megoldhatatlannak tűnnek, hiába adták át hivatalosan a hatalmat az iraki ideiglenes adminisztrációnak, és hiába tűzték ki a választás időpontját januárra. Hosszú távon az akció nagyobb károkat okozott az Egyesült Államok kapcsolatrendszerének szerte a világon, amelyek közül a legértékesebb, nyugat-európai szövetségesekkel megromlott viszony nevezhető súlyosnak.
Bár a világ közvéleménye elsősorban Rice kinevezésének a diplomáciára gyakorolt hatását kívánja megjósolni, az amerikai médiumok ennél talán fontosabbnak tartják a belpolitikai és társadalmi vonatkozásait. A nemzetiségek olvasztótégelyeként tetszelgő amerikai demokráciában ugyanis mindig nagy hír, ha egy-egy, számukra korábban elérhetetlen posztot kisebbségiek töltenek be. Rice az első színes bőrű nő, aki külügyminiszter lehet, és a második, aki a gyengébb nem képviselői közül kerülhet a tárca élére. Külön meglepetésként szolgál, hogy a fekete tisztségviselőknek éppen egy konzervatív kormányzat nyitott teret, amelyet liberális ellenlábasai sokszor azzal vádolnak, hogy nem kellően támogatja a kisebbségeket. Márpedig Rice karrierje kezdetektől fogva a republikánusokhoz kötődik: az oroszul folyékonyan beszélő Szovjetunió-szakértő ugyanis még az idősebb Bush idején került a Nemzetbiztonsági Tanácsba.

Ugyancsak tegnap felmerült, hogy a 2001-es terrortámadásokat követően létrehozott belbiztonsági minisztérium vezetője, Tom Ridge is távozik posztjáról. Vele együtt már hét miniszterét cserélné le George W. Bush, ám Ridge lemondását egyelőre nem erősítették meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.