Felkarba ültették a petesejtet

Megőrizték a termékenységét egy daganatos betegsége miatt orvosi kezelésen átesett asszonynak Hollandiában. A nő egy petefészekszövetét a kúra előtt eltávolították, és a karjába ültették. Orvosai most azt remélik, hamarosan teherbe eshet. Hazánkban nincs esély az új módszer alkalmazására.

Grimm Balázs
2004. 11. 10. 18:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy az öröm a hollandiai leideni egyetemen, ahol egy új eljárással sikerült megőrizni egy rákos megbetegedése miatt orvosi kezelésen átesett asszony termékenységét – adta hírül a BBC. A kúra kezdete előtt az asszony bal felkarjának elülső részébe ültették a saját petesejtjét tartalmazó petefészekszövetét, amely ezen a biztonságos helyen vészelte át a nehéz időket. A technológia egyik előnye, hogy a petesejtet egészben, sértetlenül lehet megmenteni vele, miközben jó vérellátását is könnyű megoldani, utóbbi pedig kulcsfontosságú lehet egy szövetdarab konzerválásában.
A tudósok mostanáig kétféle úton közelítették meg a problémát, az egyik mód a petesejtek mélyhűtött tárolása, ebben az esetben az élet csíráját később mesterséges megtermékenyítéssel ültetik be az anyaméhbe. Hasonló eljárás, amikor a terápia megkezdése előtt a petefészek szövetdarabjait mélyhűtik, majd a kezelés végeztével visszaültetik a gyógyult nő petefészkébe. Az utóbbi terápia leghíresebb példája a 32 éves Ouarda Touirat, akitől kemoterápiája megkezdése előtt, hét éve vettek és fagyasztottak le szövetdarabokat: az asszony meggyógyulva természetes úton teherbe esett, és az idén egészséges gyermeknek adott életet. Az új módszer ennél jóval biztonságosabb; a technikát már 1987-ben sikeresen alkalmazta egy francia orvoscsa-pat egy Hodgkin-kórban szenvedő asszonynál, ám a nő felépülése óta nem akar gyermeket.



Hazánkat elkerülik az új módszerek. Magyarországon nincsen esélye annak, hogy a hasonló eljárások bármelyikét alkalmazzák – nyilatkozta lapunknak az egyik hazai meddőségi központ vezetője. Elmondta: nemcsak a módszerhez értő munkacsoport, de a pénz is hiányzik a próbálkozásokhoz. Az eredmények ellenére csak kísérletekről lehet beszélni, annál inkább, mivel a világon még csak egyetlen ilyen eljárással életlehetőséget kapott csecsemő látta meg a napvilágot, a már említett Ouarda Touirat gyermeke. Mindegyik technológia igen fontos morális kérdéseket is felvet, ugyanis amikor leveszik a petefészekszövet-darabokat, akkor a leendő édesanyák már daganatos betegségben szenvednek, a kicsik ezért örökölhetik a hajlamot a rákra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.